Prawie 40 nowych odcinkowych pomiarów prędkości powstanie w Polsce. M.in. na autostradach i ekspresówkach [LISTA MIEJSC]

i

Autor: GITD

Prawie 40 nowych odcinkowych pomiarów prędkości powstanie w Polsce. M.in. na autostradach i ekspresówkach [LISTA MIEJSC]

2021-11-24 8:57

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na dostawę i montaż nowych 39 odcinkowych pomiarów prędkości. Urządzenia zamontowane zostaną w 13 województwach na różnych kategoriach dróg, w tym na autostradach.

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym GITD planuje objąć kontrolami z wykorzystaniem odcinkowych pomiarów prędkości 39 lokalizacji, które zostały wytypowane na postawie analizy bezpieczeństwa ruchu drogowego przygotowanej przez Instytut Transportu Samochodowego. Urządzenia wykorzystywane do pomiaru średniej prędkości pojazdów będą prowadziły kontrole na wszystkich kategoriach dróg, w tym na wybranych odcinkach autostrad A1, A2 i A4 - przekazała rzeczniczka Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Monika Niżniak.

Rzeczniczka GITD wskazała, że na liście podstawowej wytypowanych lokalizacji znajduje się 39 odcinków dróg w 13 województwach. "Najwięcej odcinkowych pomiarów prędkości pojawi się na terenie województwa łódzkiego i podkarpackiego (5), po 4 w województwie lubuskim, mazowieckim i śląskim, 3 w województwach kujawsko-pomorskim i dolnośląskim, po 2 na Lubelszczyźnie, w Wielkopolsce, w województwie zachodniopomorskim oraz pomorskim, 1 opp na terenie województwa opolskiego" - wyliczyła.

Nowe odcinkowe pomiary prędkości w Polsce. LISTA

Co ważne, GITD zainstaluje odcinkowe pomiary prędkości nie tylko na drogach krajowych, ale też przede wszystkim na autostradach i ekspresówkach. OPP działa już na trasie S8 pod Warszawą. Teraz podobne urządzenia pojawią się m.in. w takich miejscach jak:

  • Autostrada A1 - na odcinku między Pelplinem a Swarożynem;
  • Autostrada A2 - Konin pomiędzy MOP Leonia i Kuny do punktu poboru opłat Żdżary.
  • Autostrada A4 - pomiędzy węzłami Balice i Rudno;
  • Autostrada A4 - pomiędzy węzłami Kostomłoty i Kąty Wrocławskie.

Nowe odcinkowe pomiary prędkości w województwie śląskim. Gdzie się pojawią?

Kierowców z województwa śląskiego na pewno zainteresuje to, że w regionie pojawią się aż cztery nowe odcinkowe pomiary prędkości. Takie urządzenia zostaną zainstalowane w takich miejscach jak:

  • Drogowa Trasa Średnicowa w Katowicach (DW 902) czyli ulica Braci Reńców.
  • Jankowice – Świerklany na DW 929, między ulicami Nową w Jankowicach i Plebiscytową w Świerklanach.
  • Gliwice, Aleja Jana Nowaka Jeziorańskiego, na DK 88
  • Zabrze, Aleja Jana Nowaka Jeziorańskiego na DK 88.

- Kluczową zaletą odcinkowych pomiarów prędkości, ze względu na ich zasięg oddziaływania, jest możliwość wpłynięcia na zmianę zachowania kierowców i stosowania się przez kierujących do obowiązującego ograniczenia prędkości na całej długości monitorowanego odcinka. Średnia prędkość pojazdów obliczana jest na podstawie pomiaru czasu przejazdu pomiędzy początkiem i końcem monitorowanej trasy - podała rzecznik GITD.