Pożyczasz komuś samochód? W TEJ SYTUACJI zapłacisz za kierowcę mandat!

i

Autor: Unsplash - Jan Baborák Pożyczasz komuś samochód? W TEJ SYTUACJI zapłacisz za kierowcę mandat!

Pożyczasz komuś samochód? W TEJ SYTUACJI zapłacisz za kierowcę mandat!

2021-12-01 9:35

Dobry zwyczaj – nie pożyczaj! Nie wszyscy są świadomi tego, że za udostępnienie komuś swojego samochodu można zapłacić mandat. W jakich przypadkach policja ma prawo nas ukarać za pożyczenie auta? Ile wynosi taki mandat? Szczegóły w materiale poniżej.

Mandat za pożyczenie komuś samochodu to nie żart. Taka sytuacja miała miejsce pod koniec listopada na drodze wojewódzkiej 725 w Krukówce. Patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli samochód, za kierownicą którego siedział 32-letni mieszkaniec Rawy Mazowieckiej. Jak się okazało, nie posiadał uprawnień do kierowania, a do tego obowiązywał go 2-letni zakaz kierowania wszelkich pojazdów mechanicznych. Na miejscu pasażera siedział natomiast właściciel auta, który był trzeźwy i miał prawo jazdy. To, że kierujący będzie miał kłopoty, nie jest niczym zaskakującym. Zdziwić może jednak fakt, że ukarany zostanie również właściciel pojazdu. Na jakiej podstawie?

Mandat za udostępnienie pojazdu osobie bez prawa jazdy. Ile wynosi?

Zgodnie z art. 96 kodeksu wykroczeń właściciel, posiadacz lub użytkownik, który dopuszcza do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej osobę niemającą wymaganych uprawnień, bądź w nienależyty sposób zabezpiecza taki pojazd umożliwiając jego użytkowanie, podlega każe grzywny w wysokości 300 zł.

Mało tego, właściciel pojazdu może otrzymać nawet do 5000 złotych grzywny za pożyczenie samochodu osobie będącej pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

Płonący samochód. Bielsk Podlaski.

Te samochody KRADNĄ najczęściej! Masz takie? [LISTA]

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE