la palma pożar

i

Autor: PAP

POŻAR

Pożar w hiszpańskim kurorcie. Ewakuowano setki osób, w tym dzieci!

2023-07-26 14:21

Od wtorku trwa pożar na zalesionym obszarze górskiej kanaryjskiej wyspy Gran Canaria. Do tej pory spłonęło ponad 200 hektarów lasu sosnowego, a około 300 osób zostało ewakuowanych, w tym około 80 dzieci przebywających na letnich obozach - taką informację przekazała telewizja Antena3 w środę.

Gwardia Cywilna działała profilaktycznie, przewożąc zagrożone zwierzęta domowe w bezpieczne miejsca.

Pożar wybuchł w środkowej części wyspy, z dala od popularnych plaż, ale blisko anten na szczycie górskim, w tym tych związanych z systemem kontroli ruchu lotniczego. Ogień szybko się rozprzestrzeniał, docierając do jednej z głównych dróg i otaczając wóz strażacki. Wysoki słup dymu był widoczny z różnych części wyspy. Do gaszenia pożaru użyto śmigłowców. Kilka dróg na wyspie pozostaje zamkniętych dla ruchu - takie informacje przekazał lokalny premier Gran Canarii, Antonio Morales, w środę.

Dzięki korzystnym północnym wiatrom, spadkowi temperatur i wzrostowi wilgotności powietrza przewiduje się, że pożar zostanie opanowany w najbliższym czasie - tak głosi komunikat.

Gwardia Cywilna bada przyczyny wybuchu pożaru. Podejrzewa się, że ogień został zapoczątkowany przez pracownika prywatnej firmy usług leśnych, który wraz z trzema innymi osobami znajdował się w suchej strefie, gdzie pożar się rozpoczął.

To już drugi co do wielkości pożar lasów na Wyspach Kanaryjskich w ciągu ostatnich 15 dni. W połowie lipca wybuchł pożar na wyspie La Palma, co spowodowało ewakuację ponad 4 tysięcy osób, a tysiące hektarów lasów zostało zniszczonych.

Tragiczna sytuacja pożarowa w Grecji. Na pomoc ruszyli strażacy z Krakowa
Sonda
Byłeś/aś kiedyś świadkiem pożaru?