Powrót do szkół we wrześniu 2021 ODWOŁANY?!

i

Autor: pexels Powrót do szkół we wrześniu 2021 ODWOŁANY?!

Powrót do szkół we wrześniu ODWOŁANY?! Złe wiadomości z ministerstwa zdrowia

2021-08-10 12:41

Powrót do szkół we wrześniu odwołany? Złe wiadomości z ministerstwa zdrowia przekazał Krzysztof Saczka kierujący Głównym Inspektoratem Sanitarnym. Prognozy związane z wybuchem czwartej fali pandemii nie napawają optymizmem. Jeśli się sprawdzą, uczniów ponownie może czekać nauka hybrydowa, a nawet zdalna.

- Na dziś decyzja jest taka, że dzieci wracają od września do szkoły. Jeśli jednak wzrośnie ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa, można oczekiwać wprowadzenia nauki hybrydowej - zapowiedział we wtorkowym wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" Krzysztof Saczka kierujący Głównym Inspektoratem Sanitarnym.

"DGP" zapytał Głównego Inspektora Sanitarnego o scenariusz na czas IV fali pandemii oraz, czy w okresie powrotu do szkoły można spodziewać się ogólnopolskich lub regionalnych lockdownów.

Powrót do szkół we wrześniu ODWOŁANY?! Jest jeden warunek

- Problemem są ogromne różnice epidemiologiczne między regionami: są powiaty, gdzie odsetek zaszczepionych wynosi 20 proc., oraz takie, gdzie sięga 70 proc. Oczywiste jest, że w tych ostatnich ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa jest mniejsze. A wprowadzanie ograniczeń uzależnione jest od liczby zachorowań - wyjaśnił. Dodał, że "granica, o której mówi minister zdrowia, to 1 tys. przypadków dziennie".

Pytany, czy jest ryzyko, że powrót do szkół od września będzie niemożliwy, Saczka podkreślił, że "na dziś decyzja jest taka, że dzieci wracają do szkoły". - Jeśli jednak sytuacja epidemiczna diametralnie się zmieni, czyli wzrośnie ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa, można oczekiwać wprowadzenia nauki hybrydowej - zastrzegł.

Przedłużenie obostrzeń i powrót do szkół? Konferencja Adama Niedzielskiego

Powrót do szkół we wrześniu 2021 a testowanie uczniów na COVID-19

- Nie zapominajmy, że szczepieniu podlegają dzieci od 12. roku życia, ale poziom ich wyszczepialności w kraju nie jest wysoki. Do tego dzieci przechodzą często zakażenie bezobjawowo lub skąpoobjawowo, dlatego mogą stanowić duże zagrożenie dla innych osób - dodał.

Pytany, czy gdy nastąpi powrót do szkół we wrześniu, może rozwiązaniem jest wdrożenie badań przesiewowych, gdyż pojawił się już pomysł, by testować uczniów przy wejściu do szkoły, główny inspektor sanitarny przyznał: "Jestem za tym". "Ale patrząc na doświadczenia Słowacji, widzimy, że nie stanowią one gwarancji sukcesu" - zaznaczył. "Pamiętamy, jak pod koniec 2020 r. Słowacja przetestowała wszystkich swoich obywateli na obecność koronawirusa. Ostatecznie wnioski były mylne. Liczono na wyłowienie osób zakażonych, tymczasem tak się nie stało. Wiele osób chorowało po dwóch, trzech dniach od wykonania testu" - przypomniał.

Rok szkolny 2021/2022. Mierzenie temperatury wśród uczniów?

Na pytanie, co w takim razie z mierzeniem temperatury przy wejściu, Saczka oznajmił: "Nie rekomendujemy pomiaru temperatury wszystkich uczniów". "Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych (w szczególności temperatura powyżej 38 st. C, kaszel, duszności), należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły" - objaśnił.

Powrót do szkół we wrześniu związany wiązać się może z sytuacjami, gdy w szkole zostanie ujawniona osoba chora. Czy są w związku z tym są nowe zasady postępowania? Saczka zaprzeczył. "Obowiązują zasady wcześniej wypracowane. Choć pamiętajmy, że w poprzednim roku szkolnym uległy zmianie" - podkreślił.

(PAP)

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE