Powrót do szkół po feriach a dodatkowy zasiłek opiekuńczy: Do kiedy został przedłużony? Kto może go otrzymać?

2021-01-19 11:46
Powrót do szkół po feriach a dodatkowy zasiłek opiekuńczy: Do kiedy został przedłużony? Kto może skorzystać?
Autor: Pixabay

Choć żłobki i przedszkola pracują bez zmian, a dzieci z klas 1-3 od 18 stycznia wróciły do szkoły, to wciąż jest możliwość skorzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, który został przedłużony do 31 stycznia. Kto może z niego skorzystać i na jakich zasadach? Wyjaśniamy szczegóły.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 31 stycznia

Do 31 stycznia przedłużono możliwość korzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Tak jak wcześniej mogą z niego skorzystać rodzice dzieci do lat 8, gdy zamknięto żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, czy szkołę, do której uczęszcza dziecko. Świadczenie przysługuje także rodzicom starszych dzieci, które mają orzeczoną niepełnosprawność, a placówka do której uczęszczają jest zamknięta z powodu COVID-19.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje również wówczas, gdy placówka jest otwarta, ale nie może zapewnić opieki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania w czasie trwania epidemii COVID-19. Ze świadczenia mogą skorzystać również rodzice dziecka w sytuacji np. kwarantanny czy izolacji niani, z którą rodzic ma zawartą umowę uaktywniającą.

Kiedy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje? [BEZROBOTNY RODZIC]

Trzeba pamiętać, że nie zmieniły się zasady przysługiwania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego). Zasiłek ten nie przysługuje również, gdy szkoła zapewni opiekę dziecku i rodzic z tej opieki skorzysta.

QUIZ: Te państwa naprawdę tak się nazywają! Rozpoznasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 15
Schweiz to w oryginale:

Opieka nad dziećmi niepełnosprawnym

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu zamknięcia placówki, do której uczęszcza dziecko, ale również w przypadku ich otwarcia, gdy placówki te nie mogą zapewnić opieki, albo gdy niania lub dzienny opiekun nie może sprawować opieki z powodu COVID-19, przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci w wieku:

  • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
  • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Podobne zasady dotyczą rodziców lub opiekunów pełnoletnich osób niepełnosprawnych zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad nią, gdy ich placówka jest zamknięta, albo nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.

Jak skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

Żeby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy, oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Wzór oświadczenia można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl. Natomiast osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Bez oświadczenia ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku.

Na podst. mat. pras. ZUS

Posłuchaj o symptomach nadciśnienia. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Kierowca Audi postradał rozum! Gnał po drodze ekspresowej z prędkością 240 km/h
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze