Powrót do szkół: Kiedy starsi uczniowie wrócą do szkoły?

i

Autor: Unsplash Powrót do szkół: Kiedy starsi uczniowie wrócą do szkoły?

Powrót do szkół. Kiedy starsi uczniowie wrócą do szkoły? Padła JASNA informacja

2021-02-11 11:11

Powrót do szkół 2021. Kiedy starsi uczniowie wrócą do szkół? Padła jasna informacja! Rząd przedstawił swoje stanowisko w czwartek podczas konferencji prasowej. Według nieoficjalnych doniesień nauka stacjonarna dla uczniów klas 4-8 oraz uczniów klas maturalnych rozpocząć się może jeszcze w marcu. Powrót do szkół następuje bowiem w kolejnych europejskich krajach. Czy Polska pójdzie ich śladem?

Powrót do szkół – kiedy?

Powrót do szkół i nauki stacjonarnej to coś, na co wielu uczniów czeka od dawna. Nauka stacjonarna trwa już w klasach 1-3. Dzieci i młodzież ze starszych roczników wciąż odbywają lekcje zdalnie, przed monitorem lub smartfonem. Według nieoficjalnych informacji już niedługo taka sytuacja może się zmienić. Możliwe, że to kwestia tygodni. W kolejnych europejskich krajach uczniowie stopniowo wracają do nauki stacjonarnej. Jeszcze w tym tygodniu Ministerstwo Edukacji i Nauki musi ogłosić nowe zasady uczęszczania dzieci i młodzieży do szkół, ponieważ aktualne obowiązują do niedzieli, 14 lutego. Prawdopodobnie zrobi to podczas czwartkowej konferencji prasowej dotyczącej szczepień nauczycieli. To od ich tempa i powodzenia w dużym stopniu zależeć będzie, kiedy starsi uczniowie wrócą do szkół i – jeśli to nastąpi – czy taka sytuacja utrzyma się przez dłuższy czas. Ostatnie wyniki badań przesiewowych wśród nauczycieli na obecność Sars-CoV-2, jakie przeprowadzono niedługo po otwarciu szkół, dają na razie optymistyczne rezultaty. Wiele wskazuje zatem na to, że powrót do szkół starszych uczniów w najbliższym czasie jest prawdopodobny.

Niżej znajdziesz najważniejsze informacje z konferencji

SPRAWDŹ TEŻ: Powrót do szkół WSZYSTKICH klas przed Wielkanocą? "To wielce prawdopodobny scenariusz"

Kiedy powrót do szkół? Koniec zdalnego nauczania

Kiedy starsi uczniowie wrócą do szkół? [TERMIN, DATA]

W czwartek, 11 lutego, Ministerstwo Edukacji i Nauko oraz Ministerstwo Zdrowia zaplanowały konferencję prasową dotyczącą szczepień nauczycieli. Rozpoczną się one w piątek, 12 lutego. Na konferencji poznamy m.in. dokładny program i strategię szczepień pedagogów. Wielce prawdopodobne, że minister edukacji Przemysław Czarnek poda oficjalny termin, kiedy uczniowie starszych klas wrócą do szkoły.

Z nieoficjalnych informacji Onetu wynika, że powrót do szkół starszych uczniów nie nastąpi na pewno do końca lutego. Stanowczy sprzeciw przeciwko niemu wyraża Rada Medyczna działająca przy premierze. Zdaniem specjalistów jest za wcześniej, by posyłać wszystkie dzieci i młodzież do szkół. W wyjątkowej sytuacji są jednak uczniowie klas ósmych i maturalnych, którzy muszą przygotowywać się do egzaminów. W ich przypadku – jak twierdzi Onet – prawdopodobna konkretna data powrotu do szkół to 1 marca.

Powrót do szkół 2021. Co powiedział minister edukacji na konferencji? [11.02.2021]

Nieoficjalne informacje nie potwierdziły się podczas konferencji prasowej. Przemysław Czarnek zapowiedział, że od poniedziałku, 15 lutego, rusza druga tura zapisów nauczycieli na szczepienia. Zgłaszać się będą mogli nauczyciele z pozostałej grupy, a także nauczyciele akademiccy. W dniach 14-19 lutego prowadzone będą także przesiewowe badania pracowników przedszkoli. 

Kiedy starsi uczniowie wrócą do szkół? Na razie wiadomo, że nic się nie zmieni w kwestii obowiązujących obostrzeń w placówkach edukacyjnych. Oznacza to, że klasy 1-3 dalej mają lekcje zdalne, natomiast uczniowie klas 4-8 i szkół ponadpodstawowych uczą się zdalnie. Wyjątek stanowi młodzież z klas ósmych i maturalnych, która odbywa konsultacje indywidualne oraz dla której w niektórych szkołach przeprowadzane są egzaminy próbne.

To kiedy nastąpi powrót do szkół starszych uczniów, zależy od powodzenia programu szczepień wśród nauczycieli. MEIN rozważa aż 5 scenariuszy powrotu uczniów do szkół. Przemysław Czarnek podkreślił, że wszystkie brane są pod uwagę, a to, który zostanie zastosowany, zależy nie tylko od powodzenia programu szczepień, ale także dziennej liczby zakażeń i zgonów w najbliższych tygodniach. 

Konferencja premiera 11.02.2021. NA ŻYWO. O której? Gdzie oglądać? Czy uczniowie wrócą do szkół?

Sonda
Powrót do szkół 2021 - czy uczniowie wrócą przed wakacjami?