Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Polski Ład: Pracujesz na umowę zlecenie lub o dzieło? Sprawdź, co się zmieni w twoich zarobkach

2021-12-28 14:27

Umowy na zlecenie lub o dzieło często nazywane „śmieciówkami”. Chociaż wiele osób pracuje na tego typu umowach z własnego wyboru. Ten rodzaj umów ma swoje wady jak np. niepewność zatrudnienia, brak ubezpieczenia emerytalnego czy medycznego. Są też zalety jak np. możliwość odliczenia kosztów uzyskania przychodu. Co zmieni się dla osób pracujących na „śmieciówkach” w „Polskim Ładzie”?

Polski Ład, a umowa zlecenie lub o dzieło – zmiany

Z danych przedstawionych przez GUS wynika, że w okresie od stycznia do września 2021 roku podpisano w Polsce ok. 1,2 mln umów o dzieło i zlecenie. Co oznacza, że w okresie całego roku ich liczba zapewne będzie jeszcze wyższa. Według danych liczba osób zatrudnianych w ten sposób od prawie 10 lat utrzymuje się na poziomie 1,2-1,4 mln.

Umowa zlecenie jest objęta składką zdrowotną, która wzrośnie, więc można założyć, że osoby pracujące na zleceniach stracą. Jednak z wyliczeń zamieszczonych na łamach „Dziennik Gazeta Prawna” wynika, że nie jest to aż tak oczywiste. Osoba zatrudniona na umowę zlecenie zarabiająca 4 000 zł brutto (3022 zł netto), straci ok. 275 złotych netto. Strata ta jest efektem podwyższenia składki zdrowotnej. Jednak należy pamiętać, że wzrośnie kwota wolna od podatku. Co oznacza, że taka osoba po rozliczeniu PIT-a odzyska ok. 5,1 tys. zł tytułem nadpłaconego podatku, jednak w ciągu roku otrzymywać będzie niższe wynagrodzenie. W ostatecznym rozliczeniu finansowo taka osoba wyjdzie na plus, ale dopiero po ponad roku.

Jeśli chodzi o osoby zatrudnione na umowę o dzieło to wygląda na to, że zyskają one na przepisach podatkowych „Polskiego ładu”. Wpłynie na to podwyższona kwota wolna od podatku oraz podwyższony drugi próg podatkowy. Do tej pory w drugi próg wchodziło się przy zarobkach 85 528 zł rocznie (czyli 7127 zł miesięcznie), teraz drugi próg będzie obowiązywał od zarobków wynoszących 120 tys. zł rocznie (10 tys. zł miesięcznie).

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!