Udał się pierwszy w historii lot na Marsie. Dziś dron Ingenuity wzniosł się w powietrze [AKTUALIZACJA]

2021-04-19 13:10 A.I
 Łazik Perseverance zrobił sobie na Marsie selfie z dronem Ingenuity
Autor: PAP/EPA Łazik Perseverance zrobił sobie na Marsie selfie z dronem Ingenuity

Dziś o godzinie 12.15 polskiego czasu, na Marsie doszło do pierwszego w historii lotu silnikowego na planecie innej niż Ziemia. NASA ogłosiła, że po nieudanej próbie 11 kwietnia, kolejny raz bezzałogowy dron Ingenuity spróbuje wnieść się w górę. Agencja kosmiczna chwile po południu podzieliła się z obserwatorami na całym świecie pierwszymi danymi odnośnie lotu.

Bohaterem tego przełomowego momentu jest niewielki dron Ingenuity, który 18 lutego został przetransportowany na powierzchnie Marsa na pokładzie łazika Perseverance. W tamtym tygodniu testowo uruchomiono drona dwukrotnie, aby sprawdzić jego śmigła. Testowanie małego helikoptera wyglądało tak, że za pierwszym razem rozpędzono jego śmigła do 50 obrotów na minutę, a druga próba była już poważniejszym testem - rozpędzono je do 2,4 tysięcy obrotów na minutę. Po udanych próbach NASA poinformowało, że dziś 19 kwietnia odbędzie się pierwszy w historii lot silnikowy na innej planecie niż Ziemia. Chwilę po godzinie 12.00 agencja podzieli się pierwszymi danymi na temat lotu.

Policyjny pościg za motocyklistą

Spis treści

  1. Nieudana próba 11 kwietnia
  2. Pierwszy lot silnikowy na planecie innej niż Ziemia
  3. AKTUALIZACJA: Udało się!

Nieudana próba 11 kwietnia

Ten przełomowy moment NASA planowała wykonać 11 kwietnia, jednak próbę przełożono na kilka dni później – 14 kwietnia. Opóźnienia związane ze startem były na tyle poważne, że ostatecznie pierwszy lot silnikowy na Marsie zaplanowano na dziś, 19 kwietnia.

O godzinie 12.15 polskiego czasu NASA podzieli się z obserwatorami na całym świecie relacją z centrum kontroli misji. Więcej szczegółów na temat dzisiejszego lotu poznamy dopiero wieczorem, ponieważ agencja kosmiczna na godzinę 20.00 zaplanowała konferencję.

Pierwszy lot silnikowy na planecie innej niż Ziemia

Bez wątpienia jest to przełomowy moment w historii ludzkości. Będzie to pierwszy lot silnikowy nad powierzchnią planety innej niż Ziemia. Jednak Ci, którzy planują oglądać to wydarzenie mogą trochę się rozczarować. Sam lot nie będzie zbytnio spektakularny. Dlaczego?

Dziś dron wzniesie się na zaledwie 3 metry w górę, zawiśnie na moment w powietrzu i wyląduje. To ma dać agencji kosmicznej niezbędne dane, które pozwolą na dalsze i bardziej spektakularne loty w przyszłości. O ile podczas dzisiejszej próby nie wydarzy się coś niespodziewanego.

AKTUALIZACJA: Udało się!

Dzisiejszą datę 19 kwietnia 2021 r. możemy zapamiętać jako dzień, w którym po raz pierwszy stworzona przez człowieka maszyna bez napędu rakietowego wzniosła się nad powierzchnią innej planety. Tego historycznego i przełomowego dla dalszej eksploracji Marsa dokonał dron Ingenuity, który na Marsie został umieszczony na podkładzie łazika Perseverence. 

Najnowsze