Łazik Perseverance zrobił sobie na Marsie selfie z dronem Ingenuity

i

Autor: PAP/EPA Łazik Perseverance zrobił sobie na Marsie selfie z dronem Ingenuity

Kiedy pierwszy lot drona Ingenuity na Marsie? Będzie transmisja na żywo!

2021-04-13 9:44

18 kwietnia miną dwa miesiące, odkąd na powierzchni Marsa wylądował łazik Perseverance. Kilka dni wcześniej swoją misję na Czerwonej Planecie ma rozpocząć dron Ingenuity. Jest to niewielki helikopter, który ma stać się pierwszym stworzonym przez człowieka pojazdem wykonującym aktywny lot w atmosferze innej planety. Ingenuity w symboliczny sposób nawiązuje też do początków lotnictwa na Ziemi. Kiedy odbędzie się pierwszy lot drona Ingenuity na Marsie? Jak będzie wyglądał? Jaki jest cel tej misji? Gdzie będzie można obejrzeć transmisję?

Spis treści

  1. Selfie na Marsie. Pozują: Perseverance i Ingenuity
  2. Kiedy pierwszy lot drona Ingenuity na Marsie? Relacja live, stream
  3. Jak będzie wyglądał pierwszy lot Ingenuity?
  4. Dlaczego misja Ingenuity jest wyjątkowa?

Dron Ingenuity (z ang. “pomysłowość”, ale też “dzielność”) wylądował na Marsie wraz z łazikiem Perseverance, do którego był podczepiony. Przez pierwsze tygodnie pozostawał złożony pod podwoziem łazika, bo eksperci NASA szukali dogodnego miejsca do pierwszego lotu. W sobotę 3 kwietnia ten niewielki helikopter “zeskoczył” spod łazika na powierzchnię planety. Był to mały skok (z wysokości ok. 10 cm) dla Ingenuity, ale wielki krok dla ludzkości. Następnie Perseverance oddalił się od drona na ok. 60 m i zostawił go, aby ten mógł się naładować za pomocą paneli słonecznych. 

Selfie na Marsie. Pozują: Perseverance i Ingenuity

W środę NASA opublikowała fotografię, na której widać łazik Perseverance oraz dron Ingenuity. Selfie wykonał łazik za pomocą kamery umieszczonej na jego ramieniu. Fotografia powstała z połączenia aż 62 zdjęć! Dla mieszkańców Ziemi przekaz jest jasny: Ingenuity jest gotów do pracy!

Kiedy pierwszy lot drona Ingenuity na Marsie? Relacja live, stream

NASA już dwukrotnie przekładała pierwszy lot Ingenuity. W niedzielę 11 kwietnia dron nie przeszedł testu bezpieczeństwa. Przedwcześnie wygasł timer, czyli urządzenie do nadzorowania sekwencji poleceń i ostrzegania systemu o wszelkich potencjalnych problemach. NASA informuje, że  Ingenuity wzniesie się nad powierzchnię Marsa nie wcześniej niż w środę 14 kwietnia. Dokładny termin jest uzależniony od warunków, jakie będą panowały na planecie. Naukowcy z pewnością nie będą ryzykować tak cennego sprzętu. Jeżeli warunki będą sprzyjające, to NASA prawdopodobnie udostępni przekaz wideo z tego wydarzenia m.in. na swojej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych.

Jak będzie wyglądał pierwszy lot Ingenuity?

Eksperymentalny helikopter ma się wznieść na wysokość 3 metrów. Nisko? Dla ekspertów z NASA to wystarczająco, aby stwierdzić, czy loty na Marsie są możliwe. W przyszłości podobne drony mogłyby docierać wszędzie tam, gdzie nie mogą dojechać łaziki. Gdy Ingenuity osiągnie już wysokość 3 metrów, to “zawiśnie” na maksymalnie 30 sekund, a następnie powróci na miejsce startu. Helikopter będzie musiał pracować intensywnie, aby przemieszczać się w rzadkiej atmosferze Czerwonej Planety, która ma zaledwie 1 proc. gęstości atmosfery ziemskiej. Inne jest też przyciąganie grawitacyjne. Wirnik drona będzie obracał się z prędkością 2500 obrotów na minutę (więcej niż 40 razy na sekundę!). 

Jeżeli pierwszy lot zakończy się powodzeniem, to w kolejnych Ingenuity ma wznosić się maksymalnie na wysokość 5 metrów i poruszać w wyznaczonej strefie wielkości mniej więcej dwóch boisk do piłki ręcznej. Dron oprócz latania w atmosferze innej planety ma “jedynie” robić zdjęcia i nagrywać filmiki. Dwa dni po pierwszym locie powinniśmy zobaczyć kolorowe zdjęcia znad powierzchni Czerwonej Planety. Urządzenie nie będzie zbierać np. żadnych próbek z Marsa. NASA planuje przeprowadzić 5 lotów

Dlaczego misja Ingenuity jest wyjątkowa?

To będzie pierwszy pojazd wykonujący aktywny lot w atmosferze innej planety. Co prawda Rosjanie wypuścili kiedyś w atmosferze Wenus balon, ale był on niesiony swobodnie z wiatrem. Tu będziemy mieli do czynienia z w pełni kontrolowanym lotem, a przynajmniej na to wszyscy liczą” - wyjaśnia Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, na swoim profilu facebookowym Z głową w gwiazdach. 

NASA porównuje pierwszy lot na Marsie do historycznego pierwszego lotu samolotem na Ziemi. Dokonali tego bracia Wright 17 grudnia 1903 roku. 118 lat później drobny element z pierwszego samolotu w dziejach wzniesie się także nad powierzchnię Marsa! Jak to możliwe? Otóż, jak informuje Wójcicki, “pod jednym z paneli słonecznych Ingenuity umieszczony jest mały fragment tkaniny, która pokrywała skrzydła pojazdu, którym bracia Wright po raz pierwszy wzbili się w powietrze na Ziemi. Ich lot trwał zaledwie 12 sekund. Pierwszy lot na Marsie planowany jest na 30 sekund”.

Sonda
Czy chciałbyś lecieć w kosmos?
Raport z Anteny 08.04
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE