Pierwsze ofiary sezonu grzewczego. Jak uniknąć tragedii?

2021-09-28 15:46
Warto zrobić przegląd by uniknąć pożaru
Autor: Canva Warto zrobić przegląd by uniknąć pożaru

Straż pożarna przypomina o konieczności wykonania przeglądu instalacji grzewczej przed odkręceniem grzejników w naszych domach. To właśnie uszkodzona lub nieszczelna instalacja grzewcza była powodem, dla którego tylko we wrześniu w Polsce zginęło 21 osób, a 165 zostało rannych! Co zrobić by nasz dom nie został miejscem tragedii?

Wraz z nadejściem pierwszych chłodnych dni, rozpoczął się sezon grzewczy w naszych domach i mieszkaniach, a tym samym znacznie wzrosło zagrożenie pożarowe z tym związane. Co roku strażacy gaszą pożary, które powstały w wyniku nieprawidłowości i wad w instalacjach ogrzewających nasze domy. Co zrobić, aby właściwie przygotować się do sezonu grzewczego i zwiększyć swoje bezpieczeństwo? Oto kilka rad przekazanych przez straż pożarną. Zanim odkręcimy kurki od grzejników należy pamiętać o konieczności wykonania okresowej kontroli polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji gazowej oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). Oprócz tego warto też pamiętać o usunięciu zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych. Jeśli pomieszczenie ogrzewanie jest paliwem stałym (np. w piecach na węgiel lub drewno) to czyszczenie przewodów kominowych należy wykonać co najmniej raz na 3 miesiące. W wypadku miejsc opalanych paliwem płynnym lub gazowym (np. w piecach gazowych lub olejowych) taka kontrola powinna się odbyć co najmniej raz na 6 miesięcy. Należy też pamiętać o sprawdzeniu i oczyszczeniu wszystkich przewodów wentylacyjnych. Nie warto też instalować systemów grzewczych na własną rękę, nie mając do tego odpowiednich kwalifikacji i uprawnień – takie „samoróbki” to najczęstszy powód powstania pożarów domów i mieszkań w okresie grzewczym. Dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa strażacy rekomendują również montowanie domowych czujek dymu. W domach z piecami na węgiel, drewno (w tym kominkami) lub piecykami gazowymi dodatkowo zaleca się instalowanie czujników czadu (tlenku węgla).

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Podpalił auto, a pożar relacjonował w social media
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze