COVID zepsuje nam święta! Czy nowe obostrzenia od 15.12.2021 powstrzymają pandemię koronawirusa?

i

Autor: Paweł Skraba/SE

Piąta fala koronawirusa NIEUNIKNIONA?! Wiceminister zdrowia wskazał datę. Będą dodatkowe obostrzenia?

2021-12-20 7:26

Polska jest obecnie w apogeum czwartej fali pandemii koronawirusa, a rząd już mówi o kolejnej! Wszystko przed nowy wariant Omikron, którego kolejne przypadki zostały już potwierdzone w naszym kraju. Wiceminister zdrowia wskazał datę, kiedy możemy spodziewać się kolejnej fali COVID-19. Czytajcie więcej w naszym materiale.

Spis treści

  1. Piąta fala koronawirusa NIEUNIKNIONA?! Wiceminister zdrowia wskazał datę
  2. Piąta fala koronawirusa w styczniu? Rośnie liczba przypadków wariantu Omikron
  3. Piąta fala pandemii w Polsce. Będą kolejne obostrzenia?

Piąta fala koronawirusa NIEUNIKNIONA?! Wiceminister zdrowia wskazał datę

Piąta fala koronawirusa w Polsce? Tak, już padają słowa na jej temat. W kraju obecnie mamy apogeum czwartej fali COVID-19. Póki co, dominującym wariantem jest Delta. Jednak w Polsce już odnotowano kilka zakażeń Omikronem. Ten nowy wariant w wielu krajach europejskich jest dominujących. Wiemy też, że bardzo szybko się rozprzestrzenia. I to właśnie on w dużej mierze ma być odpowiedzialny za piątą falę koronawirusa. Padła już data. Kiedy piąta fala koronawirusa?

Na antenie Polsat News wiceszef resortu zdrowia powiedział w niedzielę, że "następna fala może pojawić się w styczniu w naszych szpitalach".

To jest trochę niepokojące, ponieważ ciągle jest dużo nowych przypadków zakażeń; także jest wiele osób, które przebywa w szpitalach. Musimy, więc przez najbliższe tygodnie zdecydowanie ograniczyć zakażenia, aby być przygotowanym na kolejną falę - wskazał wiceszef resortu zdrowia.

Demonstracja LEX TVN w Krakowie

Piąta fala koronawirusa w styczniu? Rośnie liczba przypadków wariantu Omikron

Powiedział, że polskie laboratoria potwierdziły siedem przypadków zakażenia wariantem omikron.

Zostały one zgłoszonych do europejskiej ewidencji - dodał Kraska.

Pierwszy przypadek wariantu omikron w Polsce - potwierdzony w czwartek przez katowicki sanepid - stwierdzono u 30-letniej obywatelki Lesotho, która uczestniczyła w szczycie cyfrowym ONZ w Katowicach. W piątek zanotowano drugi potwierdzony przypadek wariantu omikron; zakażoną była trzyletnia dziewczynka z Warszawy.

Wiceszef resortu zdrowia powiedział, że "pozostałe trzy osoby to ludzie dorośli z Warszawy i jej okolic".

Jedną jest mężczyzna z powiatu piaseczyńskiego z Warszawy, steward, który podróżował między Warszawą a Pekinem, ale także obcokrajowiec, który przebywa obecnie w Warszawie. Wszystkie te osoby są poddane kwarantannie. Także osoby z bliskiego kontaktu poddawane są badaniom na obecność nowego wariatów omikron - powiedział Kraska. Zapewnił, że "czują się dobrze". - Najbliższe dni pokażą, w którą stronę pójdzie infekcja - powiedział Kraska.

Podkreślił, że nowy wariant jest "zdecydowanie bardziej zaraźliwy, niż ten, który jest w tej chwili, czyli wariant delta". Wiceminister zdrowia zaapelował jednoczenie o korzystanie z maseczek i zachowywanie dystansu oraz stosowanie dezynfekcji.

Aby ten wirus mógł się szybciej rozprzestrzeniać wystarczy kilkanaście minut w bliskim kontakcie z osobą zakażoną" - ostrzegł wiceszef MZ. W ocenie Kraski, "należy wrócić także do praktyki liczenia wiernych w kościołach".

Wiceminister poinformował, że na razie nie wiadomo, "czy wariant omikron przełamuje barierę odpornościową, którą uzyskujemy w wyniku szczepień"

Na pewno w jakimś stopniu szczepionki będą nas chroniły przed nowym wariantem, a na pewno trzecia dawka - przypominająca - stwierdził wiceszef MZ.

Poinformował, że pierwsza partia leków na COVID-19 dotarła już do Polski.

W tym tygodniu eksperci zdecydują, komu i gdzie będą dystrybuowane - powiedział Karska. Przypomniał, że lek jest skuteczny pod warunkiem, że zostanie podany na początku wystąpienia objawów koronawirusa.

Rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował na konferencji prasowej, że w czwartek do Polski trafiło 42 tys. dawek remdesiviru, docierają też tocilizumab i molnupiravir – to leki wspomagające leczenie COVID-19.(PAP)

Piąta fala pandemii w Polsce. Będą kolejne obostrzenia?

Czy w Polsce będą dodatkowe obostrzenia? Jeśli piąta fala pandemii pojawi się na początku stycznia nie jest to wykluczone. Przypomnijmy, że obecne obowiązują do 31 stycznia 2022. W poniedziałek, 20 grudnia zbierze się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. To zapowiedział w niedzielę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Posiedzenie dotyczyć będzie szerzącego się wariantu Omikron w Polsce. Być może wtedy zapadną jakieś dodatkowe decyzje.

Sonda
Czy przedszkola powinny zostać zamknięte przez wariant Omikron koronawirusa?