Pfizer zmniejszy dostawy szczepionki na koronawirusa do Europy. Co to oznacza dla Polaków?

2021-01-15 18:07 STAN SM
Firma Pfizer zmniejszy dostawy szczepionki na koronawirusa do Europy. Będą zmiany w harmonogramie szczepień?
Autor: Urząd m.st. Warszawy, mat. prasowe Firma Pfizer zmniejszy dostawy szczepionki na koronawirusa do Europy. Będą zmiany w harmonogramie szczepień?

Najpierw szczegółowe informacje - potem ewentualne decyzje! Rząd nie wyklucza zmian w harmonogramie szczepień po tym, jak firma Pfizer zapowiedziała zmniejszenie dostaw preparatu do Europy. To związane jest z próbą zwiększenia mocy produkcyjnych i koniecznymi w tym przypadku zmianami w fabryce i przerwami technologicznymi. Co to oznacza dla Polaków?

dr Paweł Grzesiowski: Początek prac nad szczepionką miał miejsce 10 lat temu [Super Raport]

Firma Pfizer zmniejszy dostawy szczepionki na koronawirusa do Europy: Co to oznacza dla Polaków?

Na razie nic się nie zmienia. Na szczepienia mogą zapisywać się seniorzy 80+. Rząd czeka na precyzyjne informacje od producenta, ale nie wyklucza, że ograniczenie dostaw wpłynie na tempo szczepień, Według nieoficjalnych jeszcze doniesień zmniejszą się one o kilkadziesiąt procent. - Czekamy na oficjalną informację na piśmie. Kiedy ją otrzymamy, będziemy podejmować decyzje co do dalszych działań - mówił rządowy pełnomocnik do spraw szczepień, Michał Dworczyk. 

Czytaj także: Szczepienia na COVID-19 w Polsce: problemy z rejestracją, przychodnie odmawiają zapisów

Dworczyk podkreśla, że osoby, które otrzymały pierwszą dawkę preparatu nie muszą się martwić o drugą. - Te drugie dawki, które czekają w mroźniach, zostaną wykorzystane zgodnie z ich przeznaczeniem do zaszczepienia osób, które już przyjęły pierwszą dawkę.

Kiedy dostawy zostaną zmniejszone?

Dostawy mają się zmniejszyć już od przyszłego tygodnia i mają być zmniejszone proporcjonalnie dla wszystkich krajów Unii.

Ile osób zostało zaszczepionych?

Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia, pierwszą dawkę szczepionki przyjęło już 410 480 osób.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Najnowsze