Ostatni bastion obrońców Mariupola - zbombardowany! Mnóstwo osób pod gruzami

i

Autor: EPA/MARIUPOL CITY COUNCIL Ostatni bastion obrońców Mariupola - zbombardowany! "Mnóstwo osób pod gruzami"

Ostatni bastion obrońców Mariupola - zbombardowany! "Mnóstwo osób pod gruzami"

2022-04-19 20:02

Ostatni bastion obrońców Mariupola - zbombardowany! Rosjanie zrzucili "potężny ładunek" na zakłady Azowstal - przekazała ukraińska strona. Fabryka miała zostać niemal całkowicie zniszczona, a pod gruzami znalazło się mnóstwo osób.

Zakłady metalurgiczne Azowstal w Mariupolu zostały niemal całkowicie zniszczone w wyniku rosyjskiego bombardowania - przekazał we wtorek wieczorem w rozmowie z Radiem Swoboda zastępca dowódcy pułku Azow Swiatosław Pałamar.

Czytaj także: Gigantyczne pieniądze dla zagranicznych ochotników. Ile zarabiają podczas wojny w Ukrainie?

"Mnóstwo osób pod gruzami"

"Na fabrykę zrzucane są ogromne bomby, mnóstwo osób znajduje się pod gruzami" - poinformował Pałamar. "Będziemy walczyć do końca, wykorzystamy każdy pozostały nabój, ale wzywamy ojczyznę, by ratowano rannych cywilów i zabrano ciała poległych" - dodał zastępca dowódcy najważniejszej ukraińskiej formacji broniącej Mariupola.

Wcześniej we wtorek deputowany do Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy Serhij Taruta przekazał na Facebooku, że rosyjscy żołnierze "zrzucili potężną bombę" na szpital w pobliżu zakładów Azowstal w Mariupolu. Według polityka pod gruzami miało znaleźć się około 300 osób.

"W ocalałej (podczas ostrzałów i bombardowań Mariupola) części szpitala znajdowali się ranni obrońcy miasta i ludność cywilna. W zrujnowanym Mariupolu nie ma już więcej miejsc, w których można się schować" - podkreślił Taruta.

Doniesienia Taruty szybko zdementował na Telegramie doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko, wzywając do czerpania informacji wyłącznie z oficjalnych źródeł.

Przechwycona rozmowa rosyjskiego żołnierza

Również we wtorek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy opublikowała przechwyconą rozmowę rosyjskiego żołnierza, według której najeźdźcy planują "zrównać Azowstal z ziemią", wykorzystując w tym celu m.in. trzytonowe bomby lotnicze.

"Na terenie Azowstalu jest wiele osób - kobiety, dzieci, osoby starsze. Ci ludzie schronili się przed ostrzałem w magazynach huty, bo nie ufają rosyjskim najeźdźcom po tym, co dotychczas widzieli w mieście" - podkreślił w niedzielę szef policji Mariupola Mychajło Werszynin w wypowiedzi zamieszczonej w serwisie YouTube. Liczbę cywilów ukrywających się na terenie fabryki szacowano dotąd na około 1000 osób.

Katastrofalna sytuacja cywilów

Mariupol na południowym wschodzie Ukrainy jest oblegany przez rosyjskie wojska od początku marca. W mieście trwają ciągłe ostrzały i bombardowania. Sytuacja cywilów jest katastrofalna - według ostrożnych szacunków mogło tam już zginąć ponad 20 tys. osób.

Czytaj także: З Вами ФМ, ZWami FM. Radio dla mniejszości ukraińskiej w Polsce! Jak słuchać?

Zdobycie Mariupola, portu nad Morzem Azowskim, umożliwiłoby Rosjanom stworzenie korytarza lądowego do okupowanego Krymu, a także miałoby dla nich ogromne znacznie propagandowe. Zajęcie miasta pozwoliłoby też Kremlowi uwolnić znaczne siły do szerokiej ofensywy w pozostałej części Donbasu.

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Rozpoznasz to miejsce wyłącznie po fragmencie na zdjęciu? Tylko prawdziwi podróżnicy to odgadną

Pytanie 1 z 12
Chronił przed najazdami ludów z Wielkiego Stepu, ale miał także duże znaczenie dla ochrony Jedwabnego szlaku
QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Rozpoznasz to miejsce wyłącznie po fragmencie na zdjęciu? Tylko prawdziwi podróżnicy to odgadną.
Driftował przed policyjnym radiowozem. Mandat powala!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE