Olimpiada Tokio 2021. Znamy nazwiska chorążych reprezentacji Polski. Po raz pierwszy będą to dwie osoby!

2021-07-13 11:56
Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki (L) i Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek (P)
Autor: PAP/Marcin Obara Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki (L) i Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek (P)

Poznaliśmy nazwiska chorążych, którzy w tym roku poprowadzą reprezentację Polski podczas ceremonii otwarcia Olimpiady w Tokio 2021. Po raz pierwszy w historii w biało-czerwonej ekipie tę funkcję będą pełnić dwie osoby. Chorążymi zostali Maja Włodkowska - kolarka górska oraz Paweł Korzeniowski - pływak.

Olimpiada Tokio 2021. Chorążowie reprezentacji Polski: pierwsza taka sytuacja w historii

Wiemy już, kto będzie pełnił funkcje chorążych podczas olimpiady w Tokio 2021. Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) zabronował, by w tym roku poszczególne kraje wyznaczyły po dwie osoby na wspomniane stanowisko. Pomysł spotkał się aprobatą wielu krajów, w tym Polski. W związku z tym po raz pierwszy w historii podczas ceremonii otwarcia zobaczymy dwóch polskich chorąży. To efekt dążenia do równouprawnienia, by podczas IO w Paryżu 2024 wystartowało tyle samo zawodniczek i zawodników.

Raport z anteny 13.07, godz.10

Olimpiada Tokio 2021. Maja Włoszczowska i Paweł Korzeniowski - chorążymi reprezentacji Polski

Chorążymi reprezentacji Polski podczas olimpiady w Tokio 2021 będą: kolarka Maja Włoszczowska oraz pływak Paweł Korzeniowski.

Maja Włoszczowska, która w listopadzie skończy 38 lat, będzie pierwszą przedstawicielką kolarstwa, która poniesie w takiej uroczystości polską flagę. Jednocześnie drugą kobietą w przypadku letnich igrzysk, a trzecią przy uwzględnieniu również zimowych. Tenisistka Agnieszka Radwańska niosła ją w Londynie, a snowboardzistka Paulina Ligocka w Turynie.

Paweł Korzeniowski (36 l.) z kolei to trzeci pływak, który pomaszeruje na czele polskiej reprezentacji podczas ceremonii inauguracji zmagań olimpijskich. Wcześniej dostąpili tego wyróżnienia Rafał Szukała w Atlancie i Bartosz Kizierowski w Atenach.

Olimpiada w Tokio 2021. Maja Włodkowska - sukcesy na IO

Maja Włodkowska podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie i Rio de Janeiro wywalczyła srebro. Teraz czeka ją czwarty start w imprezie tej rangi - debiut zaliczyła w Atenach, a ze startu w Londynie wyeliminowała ją kontuzja, której doznała na przedolimpijskim zgrupowaniu. Na koncie ma też m.in. 10 medali mistrzostw świata oraz trzy w czempionacie globu w maratonie MTB.

Olimpiada w Tokio 2021. Paweł Korzeniowski - sukcesy na IO

Paweł Korzeniowski z kolei jako pierwszy polski pływak w historii wystąpi w igrzyskach po raz piąty. Startował w czterech poprzednich edycjach olimpijskich zmagań. Najbliżej podium był w Atenach, gdy zajął czwarte miejsce w swojej koronnej konkurencji - 200 m stylem motylkowym. Doświadczony zawodnik może się pochwalić m.in. trzema krążkami MŚ i dwoma w MŚ na krótkim basenie

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze