Ogródek za oknem na każdym piętrze? Nowy projekt może być przełomem!

2022-06-14 12:27
Ogródek za oknem na każdym piętrze? Nowy projekt może być przełomem!
Autor: pixabay.com Ogródek za oknem na każdym piętrze? Nowy projekt może być przełomem!

Ogródek w każdym bloku za zwykłym oknem brzmi ciekawie? Jak najbardziej! Teraz może okazać się to całkiem normalne i realne. Wszystko za sprawą interesującego projektu „Modular Shutter Gardens” przygotowanego przez doktorantkę Cansu Iraz Seyrek Şık i jej męża Metina Şıka z Poitechniki Wrocławskiej, który został już nagrodzony w prestiżowym konkursie. Sprawdźcie poniżej, jak wyglądałby ogród za oknem.

Myśleliście kiedyś o tym, aby mieć swój ogródek, ale nie macie takiej możliwości? Teraz może się to zmienić. Wszystko za sprawą interesującego projektu, dzięki któremu każdy będzie mógł mieć odrobinę zieleni za oknem mieszkając nawet na 12. piętrze. Doktorantka Cansu Iraz Seyrek Şık z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej razem ze swoim mężem opracowała projekt będący połączeniem biologicznych żaluzji zewnętrznych z systemem docieplenia elewacji i wertykalną przestrzenią do uprawy roślin (w tym produkcji żywności).

Ogródek za oknem na 12. piętrze? To będzie możliwe

„Modular Shutter Gardens”, czyli modułowe ogrody żaluzjowe, zostały docenione nagrodą drugiego stopnia („Runner-up” w kategorii „Powrót do natury”). Dzięki niej Cansu i Metin zamierzają teraz zbudować prototyp swojego rozwiązania.

- Nasz projekt może dać każdemu szansę posiadania własnego ogródka przy oknie – opowiada Cansu Iraz Seyrek Şık. – System byłby bardzo korzystny zwłaszcza w przypadku mieszkań w wysokich budynkach bez balkonów. Drewniane komórki na żaluzjach będą miały warstwy filcu, stanowiącego grunt dla roślin. Każdą można obsadzić indywidualnie i obracać w obu kierunkach, pod każdym kątem, co pozwalałoby użytkownikom kontrolować światło dzienne.

Rozwiązanie ma też poprawiać izolacyjność termiczną okien, a same rośliny działałyby jako oczyszczacz powietrza i zapewniały lepszą jakość naturalnej wentylacji.

Moduły zostaną wykonane z materiałów nadających się do recyklingu, wielokrotnego użytku i pochodzących ze środowiska europejskiego. Np. rama powstanie z odzyskanego drewna modrzewiowego o wysokiej trwałości, a filc do wypełnienia komórek – z naturalnej wełny (i ma spełniać normy ekologiczne UE).

Ogródek za oknem na każdym piętrze? Nowy projekt może być przełomem!
Autor: Mateiały prasowe Politechniki Wrocławskiej Ogródek za oknem na każdym piętrze? Nowy projekt może być przełomem!

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze