szczepienie szczepionka covid koronawirus pandemia

i

Autor: Łukasz Gągulski/SUPER EXPRESS

Obowiązkowe szczepienia na COVID w Polsce? Adam Niedzielski wskazał konkretne grupy!

2021-12-03 9:04

Obowiązkowe szczepienia na COVID w Polsce - ten temat jest coraz częściej poruszany. W kraju cały czas mamy bardzo wysoki wskaźnik nowych zachorowań na koronawirusa. Co więcej, zagrożeniem jest też nowy wariant Omikron. Kiedy obowiązkowe szczepienia na COVID w Polsce? Głos w tej sprawie zabrał minister zdrowia. Adam Niedzielski wskazał konkretne grupy, które powinny przyjąć preparat.

Obowiązkowe szczepienia na COVID w Polsce. Niedzielski wskazał konkretne grupy!

Czy obowiązkowe szczepienia na COVID powinny obowiązywać też w Polsce? To pytanie otrzymał Adam Niedzielski w rozmowie z Polsatem News. Minister zdrowia przyznał, że niektóre grupy powinny obowiązkowo przyjąć preparat. O które dokładnie chodzi?

Ja uważam jednak, że ludzie powinni mieć prawo wyboru co do szczepień, natomiast w przypadku pewnych grup, które są najbardziej z jednej strony narażone, a z drugiej też odpowiadają w sensie społecznym za pewne zwiększone ryzyko transmisji, to z punktu widzenia mojego te grupy rzeczywiście powinny podlegać obowiązkowi szczepień – powiedział.

Świąteczny pociąg metra wyjechał na tory

Dopytywany, czy taki obowiązek miałby dotyczyć medyków i nauczycieli, Niedzielski potwierdził.

Nauczyciele też – powiedział minister zdrowia.

Ocenił, że obowiązkowe szczepienia powinny dotyczyć także służb mundurowych "ze względu na pełnione obowiązki".

Zdaniem ministra nie ma natomiast konieczności objęcia obowiązkiem szczepień pracowników handlu.

Koronawirus Polska 3.12.2021. MZ przedstawił najnowsze dane

Minister zdrowia przekazała, że minionej doby w Polsce potwierdzono 26 965 zakażeń koronawirusem. Zmarło 470 osób.

To minimalny wzrost, co znowu potwierdza, że jesteśmy w punkcie apogeum tej fali. Teraz pozostają znaki zapytania, co będzie dalej, czy będziemy obserwowali spadki (zakażeń) i tego mamy nadzieję się spodziewać, czy jednak będziemy mieli do czynienia z takim ustabilizowanym wysokim poziomem i to jest scenariusz nieciekawy – powiedział.

Adam Niedzielski w rozmowie z Polsatem News dodał również, że w Polsce póki co, co nie ma potwierdzonego przypadku zakażenia wariantem Omikron. Szef MZ ocenił, że Omikron jest "game changerem", który zmienia prognozy co do przebiegu pandemii. Zaznaczył jednak, że obecnie nie można jeszcze mówić, że ten wariant jest bardziej zakaźny.

Mieliśmy dwa bardzo podejrzane przypadki, bo były to osoby, które wracały z RPA i miały dodatni wynik testu. Po sekwencjonowaniu genu próbki jednej z tych osób okazało się, że to był wariant delta. Na tę chwilę nie mamy jeszcze potwierdzonej informacji, żeby omikron był obecny w Polsce – powiedział minister w Polsat News.

Sonda
Czy jesteś za tym, aby pracodawcy mogli weryfikować szczepienia swoich pracowników?