Nowy lek na koronawirusa. Szykuje się PRZEŁOM w leczeniu? Pfizer rozpoczął testy kliniczne!

2021-03-24 15:16 fed PAP.
Nowy lek na koronawirusa
Autor: Pixabay.com

Ma być podawany doustnie po pierwszych objawach infekcji - firma Pfizer rozpoczęła kliniczne testy nowego leku na koronawirusa. Ma on nie tylko pomagać w walce z COVID-19, ale także w leczeniu HIV i zapalenia wątroby typu C. Czy będzie to przełom z leczeniu osób zakażonych koronawirusem? Na czym polega działanie nowego leku?

Jak informuje firma Pfizer, w USA rozpoczęły się pierwsze testy kliniczne podawanego doustnie leku przeciwwirusowego mającego pomagać pacjentom chorym na Covid-19.

Na czym polega działanie nowego leku?

Badany lek jest inhibitorem proteazy - zapobiega on namnażaniu się wirusa w komórkach.

Jak zaznaczają przedstawiciele firmy Pfizer, preparaty opierające się na tym samym mechanizmie są z powodzeniem stosowane w leczeniu innych chorób wirusowych, takich jak HIV czy wirusowe zapalenie wątroby typu C.

- Opracowaliśmy ten lek jako substancję podawaną doustnie, która będzie mogła być przepisywana po pierwszych symptomach infekcji, bez konieczności hospitalizowania pacjenta - mówi Mikael Dolstem, który odpowiada za badania medyczne w Pfizerze.

Koncern prowadzi już badania kliniczne nad inhibitorem proteazy podawanym dożylnie. Uczestnikami tych testów są chorzy na Covid-19 leczeni w szpitalach.

Czy nowy lek oznacza przełom w leczeniu COVID-19? Jak podkreśla Dolsten, oba te leki mogą pomóc w stworzeniu kompleksowego modelu leczenia z COVID-19. Ma on uzupełnić szczepienia.

Amerykański Pfizer wraz z niemiecką spółką BioNTech wyprodukował pierwszą zaakceptowaną w państwach zachodnich szczepionkę przeciwko Covid-19. W pracach nad doustnym lekiem na tę chorobę bardziej zaawansowane są jednak koncerny Merck i Roche, których preparaty są już w kolejnej fazie badań klinicznych - przypomina agencja Reutera.

Raport z anteny 24.03, godz.10
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze