Nowe uprawnienia dla kierowców

i

Autor: Pixabay Nowe uprawnienia dla kierowców

Nowe uprawnienia dla kierowców kat. B. Będzie trzeba wymieniać prawo jazdy?

2021-04-13 9:45

Masz prawo jazdy kategorii B? Jeszcze w tym półroczu zyskasz dodatkowe uprawnienia. Wszystko za sprawą dyrektywy unijnej, do której musi dostosować się Polska. Z czym wiążą się nowe uprawnienia? Czy będzie trzeba wymienić prawo jazdy? Wyjaśniamy.

Nowe uprawnienia dla kierowców

Do tej pory kierowcy, którzy posiadali prawo jazdy kategorii B mogli poruszać się pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t. Jeszcze w tym półroczu ma się to zmienić. W myśl nowych przepisów, (prawie) każdy posiadacz prawa jazdy kategorii B otrzyma możliwość prowadzenia samochodu o dopuszczalnej do 4,25 t. Są jednak dwa warunki, które kierowca musi spełniać, żeby uzyskać te uprawnienia. Jakie?

Po pierwsze, nowy limit dotyczy samochodów, które zasilane są paliwami alternatywnymi, czyli np. Samochodów elektrycznych. Po drugie, żeby skorzystać z tego nowego uprawnienia należy posiadać prawo jazdy od co najmniej dwóch lat.

Nowe uprawnienia a wymiana prawo jazdy

Zgodnie z warunkami dyrektywy unijnej nowe uprawnienia będą nadawane automatycznie kierowcom, którzy spełniają warunki określone w przepisach. W praktyce, nie będziemy musieli robić nic, żeby te uprawnienia nabyć. Nie ma potrzeby wymiany dokumentu na nowy. Nie ma też żadnego okresu przejściowego przy nadawaniu tych uprawnień, ze względu na ustawowe ich nabycie.

Źródło: moto.pl

Strzegą bezpieczeństwa, teraz sami także będą bezpieczni. W Lublinie zaczęły się szczepienia służb mundurowych
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE