Nowe święto państwowe. Czy 20 czerwca będzie dodatkowym dniem wolnym?

i

Autor: Pixabay Narodowy Dzień Powstań Śląskich przypada na 20 czerwca, na upamiętnię trzech zrywów narodowych z lat 1919 – 1921

Nowe święto państwowe. Czy 20 czerwca będzie dodatkowym dniem wolnym?

2022-06-07 13:46

We wtorek 7 czerwca prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wprowadzeniu nowego święta państwowego. Narodowy Dzień Powstań Śląskich przypada na 20 czerwca, na upamiętnię trzech zrywów narodowych z lat 1919 – 1921. Czy będzie to dodatkowy dzień wolny od pracy?

Dziś w Katowicach Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu nowego święta państwowego w Polsce. Będzie do Narodowy Dzień Powstań Śląskich, które przypada na 20 czerwca. 12 maja ustawę w tej sprawie przyjął Sejm, a sześć dni potem Senat. - Mamy dwa nowe święta związane ze zwycięskimi powstaniami. Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego i  Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Co je ze sobą wiążę? Nie tylko czas, ale przede wszystkim niezwykła wartość o charakterze absolutnie fundamentalnym. Gdyby nie bohaterstwo Wielkopolan i Ślązaków, być może Rzeczpospolita nie przetrwałaby - mówił dziś prezydent. Czy w takim razie 20 czerwca będzie dodatkowym dniem wolnym od pracy?

Donbas to żyła złota. Oto prawdziwy cel tej wojny

Nowe święto państwowe. Czy 20 czerwca będzie dodatkowym dniem wolnym?

Narodowy Dzień Powstań Śląskich, które stanie się nowym świętem państwowym nie będzie dodatkowym dniem wolnym od pracy. Podobnie jak w przypadku innego święto, które prezydent ustanowił na 27 grudnia, czyli Narodowy Dzień Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego. Ustawa, w obydwu przypadkach, nie przewidywała zmian w wprowadzonej 18 stycznia 1951 roku ustawie o dniach wolnych od pracy.

Nowe święto państwowe. Narodowy Dzień Powstań Śląskich

Nowe święto państwowe upamiętnia wysiłki walczących o przyłączenie Górnego Śląska do Polski i trzy zrywy narodowe w latach 1919-1921. Pierwsze miało miejsce w 1919 roku i zostało stłumione przez Niemców. Rok później, w sierpniu udało się osiągnąć takie cele jak: rozwiązanie niemieckiej policji, czy usunięcie z obszaru plebiscytowego niemieckich organów bezpieczeństwa.

Trzeci zryw trwał od maja do lipca 1921 roku, w ramach odpowiedzi na niekorzystne warunki podziału Górnego Śląska. Udział w nim wzięło ok. 60 tys. Polaków, a na ich czele stanął Wojciech Korfanty. Dzięki wysiłku walczących w Polsce znalazły się, takie miasta jak: Katowice, Chorzów, Rybnik, Tarnowskie Góry czy Pszczyna.