Ponad 3 tys. osób i podmiotów poparło ustanowienie nowego święta państwowego

i

Autor: pixabay.com Ponad 3 tys. osób i podmiotów poparło ustanowienie nowego święta państwowego

NOWE ŚWIĘTO państwowe 27 grudnia! Czy będzie to DZIEŃ WOLNY od pracy?

2021-08-23 12:42

Już ponad 3 tysiące osób i instytucji poparło inicjatywę ustanowienia 27 grudnia - dnia wybuchu powstania wielkopolskiego - świętem państwowym. Według inicjatorów przedsięwzięcia wiele wskazuje na to, że nowe święto będzie obchodzone już w tym roku. Czy to oznacza, że zyskamy dodatkowy dzień wolny od pracy oraz dłuższą przerwę bożonarodzeniową? Szczegóły w artykule.

27 grudnia 1918 roku wybuchło powstanie wielkopolskie – największy na terenie zaborów, zakończony zwycięstwem, zryw niepodległościowy. Pomysł ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym to inicjatywa Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Fundacji Zakłady Kórnickie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, poznańskiego oddziału IPN, Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski. Inicjatorzy akcji od czerwca gromadzą wyrazy poparcia od osób indywidualnych z regionu i kraju oraz uchwały samorządów z całej Wielkopolski. Do tej pory petycję w sprawie ustanowienia nowego święta podpisali m.in. marszałkowie województw wielkopolskiego i lubuskiego, metropolita poznański, wojewoda wielkopolski i prezydent Poznania. Na początku sierpnia wprowadzono również możliwość wsparcia przedsięwzięcia poprzez stronę: powstanie.wmn.poznan.pl.

Jak powiedział w poniedziałek (23 sierpnia) Polskiej Agencji Prasowej dyrektor poznańskiego oddziału IPN Rafał Reczek, połowa zebranych dotąd deklaracji to poparcie udzielone przez sieć. - Cieszy nas rosnąca liczba samorządów, które wsparły naszą inicjatywę, bo one są przecież reprezentantami lokalnych społeczności. Mamy też zapowiedzi kolejnych głosów poparcia - czekamy na deklaracje od władz województwa kujawsko-pomorskiego oraz pilskiej rady miasta. Dodatkowo spodziewamy się, że z początkiem nowego roku szkolnego wpłyną do nas następne uchwały rad pedagogicznych – powiedział.

Gorąca 20 Radia ESKA – notowanie 20.08.2021

Nowe święto państwowe 27 grudnia. Czy będzie to dodatkowy dzień wolny od pracy?

Rafał Reczek przyznał, że wiele wskazuje na to, że decyzja o ustanowieniu nowego święta państwowego zapadnie w najbliższych miesiącach i rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego będzie obchodzona w tej formie jeszcze w tym roku. Czy nowe święto będzie również dodatkowym dniem wolnym od pracy?

- Jest to inicjatywa, która łączy parlamentarzystów ponad podziałami politycznymi. Przypomnę, że nowe święto nie ma być dniem wolnym od pracy - co też jest istotne przy podejmowaniu decyzji. Liczymy na to, że najbliższe obchody 27 grudnia będą już miały charakter święta państwowego, organizowanego przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego - podkreślił Rafał Reczek.

Rafał Reczek dodał też, że dotychczasowe, organizowane przez władze regionu, obchody rocznicy wybuchu powstania miały uroczysty, podniosły wymiar i charakter. - Ustanowienie nowego święta nie wpłynie więc w istotny sposób na przebieg, formę celebracji. Znaczenie będzie miał jednak fakt, że 27 grudnia będzie odtąd jednym z nielicznych świąt państwowych w kalendarzu; będzie to święto całego społeczeństwa, wszystkich Polaków – powiedział.

Dyrektor poznańskiego oddziału IPN powiedział, że w związku z przygotowaniami do ustanowienia święta państwowego tworzone są materiały promocyjne, informacyjne i historyczne, prezentujące znaczenie powstania wielkopolskiego dla odradzającego się państwa polskiego.

Przyznał, że ustanowienie nowego święta to szansa na to, by wiedza o okolicznościach i skutkach zrywu Wielkopolan trafiła do szkół w szerszej niż dotąd formie i by lepiej zaistniała w powszechnej świadomości.

W tych sytuacjach NIE DOSTANIESZ ŚLUBU w kościele. Lista 12 powodów [GALERIA]