Norwegia. W Oslo wprowadzają zakaz jazdy hulajnogą nocą. Powodem jest rosnąca liczba wypadków

i

Autor: Unsplash - Let's Kick Norwegia. W Oslo wprowadzają zakaz jazdy hulajnogą nocą. Powodem jest rosnąca liczba wypadków

ZAKAZ JAZDY hulajnogami NOCĄ. Wszystko przez rosnącą liczbę wypadków [SONDA]

2021-07-16 9:50

Władze stolicy Norwegii Oslo wprowadzają przepisy zmniejszające liczbę hulajnóg elektrycznych w mieście oraz ZAKAZ JAZDY HULAJNOGAMI NOCĄ. Powodem ograniczeń jest rosnąca liczba wypadków. Czy w Polsce również powinien zostać wprowadzony taki zakaz? Zagłosuj w naszej sondzie!

Liczba elektrycznych jednośladów w Oslo ma zostać zmniejszona z 20 tys. do 8 tys., a zakaz jazdy nocą obowiązywać między godz. 23 a 5. Z powodu procedur administracyjnych przepisy formalnie mają wejść w życie z początkiem września, ale zarząd miasta oczekuje, że firmy wynajmujące hulajnogi wcześniej dostosują się do nowych zasad. - Mamy nadzieję, że przedsiębiorcy natychmiast wdrożą nowe wymogi. Muszą wziąć odpowiedzialność w sytuacji, gdy służba zdrowia alarmuje o dużej skali obrażeń - podkreśliła w komunikacie prasowym odpowiedzialna za transport publiczny w Oslo Sirin Stav (Partia Ochrony Środowiska - Zieloni).

Na początku lipca dyrekcja Szpitala Uniwersyteckiego w Oslo wezwała zarząd miasta do wprowadzenia zakazu korzystania z hulajnóg nocą. Większość poważnych wypadków miała miejsce po godz. 23. W czerwcu na pogotowie trafiało dziennie średnio 14 poszkodowanych osób, zarówno użytkowników jednośladów, jak i potrąconych przez nich pieszych. Jak wskazują statystyki, aż 75 proc. powodujących wypadki na hulajnodze było pod wpływem alkoholu.

W tym roku do końca czerwca w Oslo odnotowano 856 wypadków z udziałem hulajnóg, w 2020 roku było ich 1331, a w 2019 roku - 764.

Jak informuje telewizja NRK, możliwość nocnego wypożyczenia hulajnóg w Oslo dobrowolnie ograniczyło już kilka działających tam wypożyczalni. Z decyzją zwleka jedna z największych tego typu firm, Voi.

Dzięki nowym przepisom władze stolicy chcą też mieć możliwość wprowadzania stref, w których zakazane zostanie użytkowanie lub parkowanie hulajnóg lub obowiązywać będzie limit prędkości.

Zakaz jazdy hulajnogami nocą w Polsce. Czy powinien zostać wprowadzony? Zagłosuj w naszej sondzie

Przepisy regulujące poruszanie się hulajnogami elektrycznymi 20 maja 2021 roku wprowadzono także w Polsce. Dotyczą m.in. dozwolonej prędkości czy wymaganych uprawnień. Więcej na ten temat pisaliśmy w materiale: Hulajnogi elektryczne: Duże zmiany w przepisach od 20.05. Co się zmieniło?

Raport z anteny 15.07, godz.10

Czy, wzorem Oslo, w Polsce również powinien zostać wprowadzony zakaz jazdy hulajnogą nocą? Zagłosuj w naszej sondzie!

Sonda
Zakaz jazdy hulajnogą nocą. Czy powinien zostać wprowadzony w Polsce?