Noc spadających gwiazd kwiecień 2021. Gdzie oglądać lirydy? [DESZCZE METEORÓW 22.04.2021]

2021-04-22 19:35
Noc spadających gwiazd kwiecień 2021. Gdzie oglądać lirydy?
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Noc spadających gwiazd kwiecień 2021. Gdzie oglądać lirydy?

Rusza sezon na "noce spadających gwiazd"! Zjawiskowy deszcz meteorów związanych z kometą Thatchera można już obserwować na niebie. Lirydy są świetne widoczne z każdego zakątka Polski - trzeba jednak wiedzieć, w które miejsca wybrać się na obserwację. Lirydy 2021: Kiedy oglądać deszcz meteorów?

Lirydy znajdują się na granicy gwiazdozbiorów Lutni i Herculesa. Najwięcej spadających gwiazd można było obserwować w nocy z 21 na 22 kwietnia. Ale to nie koniec! Deszcz meteorów można podziwiać aż do 26 kwietnia! Zjawisko będzie widoczne około godziny 23, albo tuż przed wschodem Słońca.

Czytaj także: Pełnia Różowego Księżyca 2021 - kiedy oglądać zjawisko w kwietniu? [DATA, GODZINA]

Czym są Lirydy?

- Lirydy są pozostałością warkocza komety Thatchera. W czasie swojej wędrówki wokół Słońca, Ziemia trafia na okruchy pyłu związanego w tą kometą. Okruchy te, wchodząc w atmosferę ziemską, spalają się, tworząc efekt „spadających gwiazd”. Meteory zdają się wybiegać z jednego punktu, zwanego radiantem. Punkt ten położony jest w gwiazdozbiorze Liry - stąd nazwa roju meteorów "Lirydy". W ciągu godziny możemy spodziewać się od 8 do 10 takich zjawisk - informuje Delta Optical Polska.

Lirydy 2020: Gdzie oglądać?

Lirydy będą widoczne w całej Polsce. Najlepiej obserwować je w mało oświetlonych miejscach, czyli na obrzeżach miast czy w lasach.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Najłatwiejsze pytania, jakie można zadać. Jest tak prosto, że nie wybaczysz sobie wyniku gorszego, niż 90%!

Pytanie 1 z 11
Botanicznie pomidor jest:
11-letnia Martyna liczy w głowie szybciej, niż dorośli na kalkulatorze!
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze