Sonda uliczna o zakupach świątecznych w czasach pandemii

i

Autor: Radio ESKA

„Nigdy nie chciałabym TEGO dostać!” Zapytaliśmy przechodniów o świąteczne prezenty

2020-12-23 13:01

Łatwo o nietrafiony prezent świąteczny? Czego nie chcielibyście znaleźć pod choinką? Koronawirus wpłynął też na to, jak w tym roku wygląda Boże Narodzenie. W tym na świąteczne zakupy.

Świąteczne zakupy podczas pandemii. Prezenty w czasach zarazy

Mimo pandemii, niedużo mniej niż przed rokiem wydamy na świąteczne prezenty. Częściej zaopatrzymy się w nie w sklepach stacjonarnych, ale zyskał też handel online. Najbardziej pożądane prezenty to kosmetyki i perfumy, pieniądze oraz elektroniczne gadżety.

Pandemia uszczupliła świąteczny budżet nie tylko Polakom. Mocniej zacisną pasa ba przykład Niemcy. Ekonomista Andrzej Sadowski z centrum im. Adama Smitha zauważa, że mimo pandemii dalej będziemy kupować więcej w sklepach stacjonarnych niż online. Tłumaczy, że wciąż duża część ludzi nie ufa zakupom przez internet lub nie potrafi korzystać ze sklepów online.

Boże Narodzenie 2020. Ile wydamy?

W tym roku na Boże Narodzenie wydamy o niemal 30% mniej niż na poprzednie. Średnio przeznaczymy na ten cel około 1300zł. Tak wynika z badania firmy Deloitte. Najmocniej ograniczymy wydatki związane z podróżami, ale sięgniemy głębiej do portfela także kupując produkty spożywcze.