Niemcy: Pierwszy przypadek małpiej ospy. Coraz więcej krajów odnotowuje zakażenia

2022-05-20 13:21
Niemcy: Pierwszy przypadek małpiej ospy. Coraz więcej krajów odnotuje zachorowania
Autor: Pexels

Pierwszy przypadek pochodzącej z Afryki małpiej ospy został potwierdzony w Niemczech. Jak poinformował w piątek w Monachium Instytut Mikrobiologii Bundeswehry, w czwartek u jednego z pacjentów ponad wszelką wątpliwość wykryto wirusa. U pacjenta wystąpiły charakterystyczne zmiany skórne - informuje agencja dpa.

Małpia ospa to choroba odzwierzęca, która zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce, wywoływana jest przez rzadki wirus podobny do wirusa czarnej ospy, jednak ma łagodniejszy przebieg. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Wirus nie rozprzestrzenia się łatwo między ludźmi, a do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez bliski kontakt z chorą osobą, jej płynami ustrojowymi, w tym śliną.

Zatrzymanie jednego z najbardziej poszukiwanych przestępców w Europie

Coraz więcej krajów odnotuje zachorowania

Wczoraj poinformowano o pierwszym przypadku małpiej ospy odnotowanym w Belgii. Wcześniej także takie państwa jak m.in. Kanada, USA, Wielka Brytania, Hiszpania, Portugalia, czy Francja zgłaszały podobne zachorowania.

W Madrycie z powodu wykrycia siedmiu wstępnie potwierdzonych oraz 22 podejrzanych przypadków zakażenia wirusem małpiej grypy ogłoszono alert sanitarny. Hiszpańskie służby sanitarne przeprowadzają dochodzenie epidemiologiczne oraz identyfikują możliwe kontakty chorych.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze