Nie żyje prof. Witold Kieżun - ekonomista, żołnierz Armii Krajowej, miał 99 lat.

2021-06-13 12:29 Arkadiusz Iskierka PAP.
Nie żyje prof. Witold Kieżun - ekonomista, żołnierz Armii Krajowej. Miał 99 lat.
Autor: Adrian Grycuk/wikipedia CC BY-SA 3.0 pl

Nie żyje prof. Witold Kieżun - ekonomista, żołnierz Armii Krajowej, w czasie Powstania Warszawskiego walczył w batalionie "Gustaw". Informacje o śmierci profesora podało dzisiaj Muzeum Powstania Warszawskiego za pośrednictwem Twittera. Witold Kieżun miał 99 lat.

Informację o śmierci prof. Kieżuna jako "jednego z największych bohaterów Powstania Warszawskiego" podała też Fundacja "Nie zapomnij o nas". Wcześniej za pośrednictwem Twittera o śmierci profesora poinformowało Muzeum Powstania Warszawskiego.

"Bardzo, bardzo, bardzo smutna informacja: zmarł Witold Kieżun - Powstaniec Warszawski o pseudonimie „Wypad”, wybitny ekonomista, wielki przyjaciel Muzeum Powstania Warszawskiego, duży autorytet. Miał 99 lat. Cześć jego pamięci!" - podało na Twitterze Muzeum Powstania Warszawskiego.

Profesor zmarł w wieku 99 lat

Witold J. Kieżun urodził się 6 lutego 1922 w Wilnie. Był profesorem nauk ekonomicznych, w czasie wojny żołnierzem Armii Krajowej, walczył w Powstaniu Warszawskim pod ps. Wypad. Służył w oddziale do zadań specjalnych "Harnaś" w batalionie "Gustaw". Uczestniczył m.in. w akcji zdobycia Poczty Głównej przy placu Napoleona, dziś Powstańców Warszawy. Samodzielnie wziął do niewoli kilkunastu żołnierzy niemieckich pozyskując przy tym broń i amunicję dla powstańców.

W sierpniu 1944 r. odznaczono go Krzyżem Walecznych. 23 września 1944 r. został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari.

Bydgoski wiec Białorusinów w obronie więźniów politycznych
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze