Kolejna fala upałów nadciąga nad Europę

i

Autor: Canva / fot. @MoznaPanikowacFilm / Facebook

Nadciąga najpotężniejsza fala upałów. Antycyklon afrykański uderzy w Europę

2022-07-10 10:46

Meteorolodzy zapowiadają na drugą połowę następnego tygodnia najpotężniejszą falę upałów w tym roku, która potrwa około 10 dni. Nad Europę nadciąga następny tzw. antycyklon afrykański, który podniesie w niektórych krajach temperatury nawet do 45 stopni. Chwila wytchnienia jaką dało chłodne powietrze znad Azorów, właśnie się kończy. Gdzie upały osiągną ponad 40 stopni? Zapraszamy do artykułu.

Nadciąga najpotężniejsza fala upałów tego lata

Notowane ostatnio we Włoszech temperatury sięgające 43 stopni to jeszcze nie wszystko; dopiero teraz zrobi się naprawdę gorąco - ostrzegają meteorolodzy. Zapowiadają na drugą połowę następnego tygodnia najpotężniejszą falę upałów w tym roku, która potrwa około 10 dni. Jednocześnie susza jest coraz bardziej dotkliwa.

Nad Włochy ma nadciągnąć następny tzw. antycyklon afrykański, który podniesie w niektórych rejonach temperatury nawet do 45 stopni. Uderzy po chwili przerwy, jaką przyniosło powietrze znad Azorów.

 Już wkrótce około 40 stopni będzie na północy, między innymi w Mediolanie, Bolonii, Padwie, Weronie oraz we Florencji. Tej fali skwaru towarzyszyć będą tropikalne noce.

Trwa jednocześnie liczenie strat w rolnictwie po gwałtownych burzach, jakie w minionych dniach przeszły nad kilkoma regionami. Tylko w Toskanii doliczono się w krótkim czasie 1500 piorunów. Ulewy nie poprawiły w znaczący sposób kryzysu związanego z suszą, która rozszerza się na kolejne obszary, także na południu, w tym na Kampanię.

Jako dramatyczną z punktu widzenia środowiska eksperci określają sytuację w stołecznym regionie Lacjum, gdzie do rekordowo niskiego spadł poziom wody w jeziorze Bracciano. Podobnie jest z wielkimi jeziorami na północy.

W ogłoszonym raporcie odnotowano trzy wielkie kryzysy na tle suszy w ostatniej dekadzie we Włoszech, podczas gdy od zakończenia drugiej wojny światowej do lat 80. nie było ani jednego.

Jak radzić sobie z upałami?

Włącz podcast i poznaj najskuteczniejsze sposoby!

Listen to "Jak radzić sobie z upałami?" on Spreaker.