Wąsy

i

Autor: canva.com Wąsy

MOVEMBER 2021 - zapuść wąsy w męskiej sprawie! O co chodzi w akcji?

2021-11-02 14:53

Wąsy to atrybut męskości. I choć nie każdy pan musi je nosić, to w listopadzie warto zapuścić suty wąs pod nosem. W ten sposób można zamanifestować swój udział w kampanii Movember 2021 i pokazać, że nie ma nic bardziej męskiego, niż dbanie o swoje zdrowie.

W listopadzie wszyscy panowie zapuszczają wąsy! Przyszedł bowiem czas na kampanię Movember Polska 2021! "Wąsopad", bo tak można przetłumaczyć angielską zbitkę słów moustache - wąsy, i November - listopad, to coroczna, trwająca przez cały miesiąc międzynarodowa akcja, której symbolem są właśnie wąsy. By wziąć w niej udział, wystarczy zapuścić dorodny zarost na górne wardze, ale wcale nie chodzi w tym o promowanie mody na wąsy. Celem kampanii Movember jest podniesienie społecznej świadomości na temat problemów zdrowotnych mężczyzn, przede wszystkim raka prostaty i innych rodzajów raka dotykających "silną płeć".

Wjechał do kanałku w Dolince Służewieckiej. Nie wie dlaczego to zrobił

Movember Polska 2021 - Panowie, dbamy o zdrowie!

Rak gruczołu krokowego, znany jako rak prostaty, to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych u ludzi. Dotyka mężczyzn po 45. roku życia, a zapadalność wzrasta z wiekiem. Szacuje się, że w grupie wiekowej 50 - 80 lat zachorować może co 3. mężczyzna, natomiast ryzyko raka prostaty w wieku powyżej 80. roku życia wynosi niemal 80%! We wczesnym stadium rozwoju objawy są najczęściej niezauważalne (jeśli zaś występują, są to głównie: bolesne oddawanie moczu, pieczenie, wrażenie stałego parcia na pęcherz, trudności w rozpoczęciu mikcji, wąski strumień moczu, częste oddawanie go w nocy, bóle w kroczu i w podbrzuszu, niekiedy zatrzymanie moczu), dlatego tak ważne jest poddawanie się regularnym badaniom u specjalisty. Właśnie do tego ma zachęcić akcja Movember. Kampania z powodzeniem jest prowadzona także w Polsce, a z roku na rok dołącza do niej coraz więcej osób.

Wspólnie nagrali piosenkę zatytułowaną "Mosznowładcy".

W Movember Polska często angażują się znani sportowcy i gwiazdorzy, którzy w listopadzie zapuszczają wąsy i zachęcają panów do regularnych badań. Organizowaniem i koordynacją kampanii w naszym kraju zajmuje się Fundacja Kapitan Światełko. Każdego roku zbiera ona movemberową drużynę panów, którzy - oprócz dorodnych wąsów - mają chęć rozmawiać o profilaktyce raka prostaty. W tym roku ekipę tworzą między innymi Juan Zumeta, Mateusz Jędraś, Czadoman, Adam Asanov, Krzysiek Sokołowski i Cyber Marian.

Movember Polska 2021 - BADANIA PROSTATY

Na prowadzonej przez Fundację Kapitan Światełko stronie mosznowladcy.pl, znaleźć można harmonogram darmowych badań prostaty w całym kraju. Warto też znać metodę samobadania. Pamiętajmy jednak, że nie zastąpi ona regularnego badania u specjalisty. Samobadanie nie jest nieprzyjemne ani bolesne. Instrukcja poniżej:

  • Samobadanie najlepiej wykonać po gorącej kąpieli lub ciepłym prysznicu, gdy mięśnie moszny są rozluźnione.
  • Chwyć jądro obiema dłoni i obracaj je delikatnie pomiędzy kciukami i pozostałymi palcami. Jądro powinno być gładkie. Sprawdź każde jądro osobno
  • Poznaj budowę swoich jąder, w szczególności powrózka nasiennego i najądrza. Badanie powtarzane regularnie pozwoli szybko poznać własne ciało i wyczuć anomalie.
  • Szukaj zgrubień, wypukłości i zmian w wyglądzie lub w kolorze skóry. W razie wykrycia czegoś niepokojącego, skonsultuj się z urologiem lub lekarzem rodzinnym.