Michał Kołodziejczak

i

Autor: facebook.com/michal.kolodziejczak.UGiM Michał Kołodziejczak

Michał Kołodziejczak - kim jest lider AgroUnii?

2021-08-24 10:02

Pod znakiem AgroUnii gromadzi rolników z całej Polski. Twierdzi, że chce wspierać także inne grupy zawodowe. Ruch, którego jest liderem, organizuje protesty i blokady dróg, ale niedługo o spełnienie swoich postulatów będzie walczył na arenie politycznej. W naszym artykule przybliżamy sylwetkę Michała Kołodziejczaka

Michał Kołodziejczak - kim jest lider AgroUnii? Takie pytanie zadaje sobie coraz więcej osób w Polsce. I nic dziwnego. Działania Kołodziejczaka doprowadziły do tego, że ruch, na którego czele stoi, zaczął być liczącą się siłą polityczną, a postulaty AgroUnii są popierane przez coraz większe grono rolników z całego kraju. Najgłośniej jest o blokadach dróg inicjowanych przez Kołodziejczaka i AgroUnię. W samy tylko sierpniu rolnicy blokowali drogi na wysokości Srocka, a na koniec miesiąca zapowiedzieli kolejne blokady w całej Polsce. Niedawno Michał Kołodziejczak poinformował, że AgroUnia przekształci się w partię polityczną, która w planach ma nie tylko obronę interesów rolników, ale tez kasjerek i kasjerów, pracowników fabryk, ratowników medycznych, dziennikarzy i innych grup zawodowych. Wiele wskazuje na to, że o liderze ruchu będzie w mediach coraz głośniej. Warto więc już teraz dowiedzieć się czegoś więcej na jego temat.

Michał Kołodziejczak - wiek

Michał Kołodziejczak urodził się 14 września 1988 roku. Oznacza to, że obecnie ma 33 lata. Mieszka niedaleko Błaszek w powiecie sieradzkim. 

Michał Kołodziejczak - radny PiS wydalony z partii

Michał Kołodziejczak otwarcie krytykuje rząd oraz partię Prawo i Sprawiedliwość. Jednak, co ciekawe, w 2014 roku został wybrany z listy PiSu na radnego gminy Błaszki. Wkrótce został jednak z partii wydalony za organizację protestów i udział w manifestacjach. Obecnie jest jednym z najzacieklejszych przeciwników Prawa i Sprawiedliwości.

KAPELUSZOMAT stanął na Rynku w Krakowie. To pierwsze takie urządzenie w Polsce a być może na świecie.

Michał Kołodziejczak - Unia Warzywno-Ziemniaczaną oraz AgroUnia

Michał Kołodziejczak, jako rolnik uprawiający głównie ziemniaki, stworzył i został liderem Unii Warzywno-Ziemniaczanej. Później stanął na czele powołanej przez siebie AgroUnii. Oba ruchy mają na celu reprezentowanie interesów polskiej wsi, a jako formę nacisku często stosują protesty.

Protesty AgroUnii

Najgłośniejszymi i najbardziej medialnymi protestami stały się te prowadzone przez AgroUnię. Kołodziejczak, wraz z zrzeszonymi w tym ruchu rolnikami, organizuje blokady dróg. 5 sierpnia na trasę na wysokości Srocka wyjechało kilkaset ciągników, które uniemożliwiły przejazd. Nie jest to jednak jedyna forma protestów. 20 maja 2021 Kołodziejczak i członkowie AgroUnii rozdawali w Warszawie ziemniaki mieszkańcom i mieszkankom, by zwrócić uwagą na niską zapłatę, jaką rolnicy dostają za te warzywa. Protesty bywają bardzo kontrowersyjne. Słynny stał się ten, podczas którego rolnicy rozłożyli na drodze martwą świnię, a Kołodziejczak przemawiał trzymając głowę zwierzęcia. Miało to symbolizować "ucinanie przez rząd głowy polskiemu rolnictwu".

Przez swoje metody, Michał Kołodziejczak często bywa porównywany do Andzieja Leppera. Zmarły w 2011 roku szef Samoobrony również stosował środki takie, jak blokady dróg czy wysypywanie produktów rolnych na ulicę. Co ciekawe, Kołodziejczak nie odcina się od takich porównań. Uważa się bowiem, podobnie jak Lepper, za kontynuatora ruchów ludowych oraz Solidarności Walczącej.

Postulaty AgroUnii

Głównymi celami AgroUnii, o czym często mówi Kołodziejczak, jest szeroko rozumiana obrona interesów polskich rolników. Osoby zrzeszone w tym ruchu domagają się między innymi zdecydowanych działań w kwestii epidemii ASF, wsparcia i uczciwego traktowania polskich producentów żywności oraz ochronę rynku przed zalewem importowanej żywności, którą zapewnić mogą polscy rolnicy.