Majówka 2022

i

Autor: Pixabay

Majówka 2022. Kiedy wypada 1 maja? Czy odbieramy dzień wolny za 1 maja 2022?

2022-03-25 9:55

Wielkimi krokami zbliża się weekend majowy, a wraz z nim każdy z nas planuje sobie spędzenie wolnego czasu poza pracą. Każdego roku majówka układa się inaczej, jednak każdy z nas zawsze liczy, aby mieć jak najwięcej wolnych dni.Podczas tegorocznego długiego weekendu wolny dzień 1 maja wypada w niedziele. Czy przysługuje nam za to dodatkowy wolny dzień do odbioru? Sprawdźcie poniżej.

Majówka 2022 to długi weekend podczas którego każdy z nas może spędzić swój wolny czas poza miastem. Dużo wolnych dni może pomóc nam zregenerować siły i wrócić do codziennych zajęć mocno wypoczętym. Już teraz wiele osób zadaje sobie pytanie, w jaki sposób ułoży się majówka, i co zrobić, żeby mieć jak najwięcej urlopu. Dodatkowym atutem jest dzień 1 maja, który wypada w niedzielę. Ale czy w związku z tym możemy odebrać dodatkowy wolny dzień za 1 maja? Czy pracodawca ma obowiązek przydzielić nam taki dzień?

Majówka 2022. Dzień wolny za 1 maja 2022 - czy przysługuje?

Większość osób pracujących poszukuje informacji na temat tego, czy za 1 maja 2022, który w tym roku przypada w niedzielę, należy się dodatkowy dzień wolny w pracy. Jest to bardzo istotne, bowiem można wtedy bez większych problemów zaplanować długi urlop. Niestety, nie mamy dobrych wiadomości. W tym dodatkowy wolny dzień za 1 maja nie przysługuje. Zupełnie inaczej było w zeszłym roku - 1 maja wypadało wtedy w sobotę. I to właśnie wtedy pracownik mógł odebrać dodatkowy wolny dzień - ustalany odgórnie przez pracodawcę, lub przez niego we własnym zakresie. Niedziela jako dzień ustawowo wolny od pracy wyłączona jest z procedury "oddawania" innego dnia wolnego. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy pracownik świadczył pracę w niedzielę. Kodeks pracy w art. 15111 za pracę w niedzielę i święta nakazuje oddanie innego dnia wolnego.

Przypomnijmy, że 1 maja przypada Święto Pracy, inaczej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, który jest dniem wolnym.

Zawsze przysługuje nam dzień wolny za święta, które przypadają w sobotę, a które są ustawowo wolne od pracy. Polskie prawo w takiej sytuacji pozwala na odbieranie dnia wolnego, ponieważ w wielu miejscach pracy sobota jest normalnym dniem pracującym.

Jak brzmi Artykuł 130 Paragraf 2 Kodeksu Pracy, każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Oznacza to, że pracodawca - za święto przypadające w sobotę - ma obowiązek oddać pracownikowi jeden inny dzień wolny. Najczęściej pracodawca odgórnie ustala termin dodatkowego dnia wolnego dla wszystkich pracowników w firmie.

W przypadku niedzieli przepis ten nie ma zastosowania.

Aby mieć długi weekend majowy, na pewno warto zastanowić się nad urlopem 2 maja. Wtedy możemy mieć majówkę od popołudnia 29.04 - 3.05 włącznie.

Skróty młodzieżowe 2022 - czy wiesz co oznaczają?

Pytanie 1 z 12
Co oznacza skrót BTW?

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]!