Lekcje w szkołach WYDŁUŻONE od 4 maja! REWOLUCYJNA zmiana już po majówce

2021-04-27 8:59
Lekcje w szkołach WYDŁUŻONE od 4 maja
Autor: pixabay Lekcje w szkołach WYDŁUŻONE od 4 maja / Zdjęcie ilustracyjne

Lekcje w szkołach wydłużone od 4 maja? Taki scenariusz jest jak najbardziej możliwy, podobnie jak powrót do szkół dla wszystkich uczniów od maja 2021 roku. O tym, czy czeka nas koniec nauki zdalnej, zadecydują najbliższe dni. MEN już teraz myśli o tym, by wydłużyć lekcje w szkołach. Powód jest prosty.

Wiele wskazuje na to, że powrót do szkół w maju 2021 roku jest coraz bardziej prawdopodobny. Jednocześnie nad uczniami pojawiło się kolejne widmo edukacji w czasie pandemii – lekcje w szkołach wydłużone od 4 maja! Od poniedziałku (26 kwietnia) 11 województwach w Polsce uczniowie klas I-III przeszli na naukę hybrydową. Pozostałych wciąż obowiązuje nauka zdalna. Ministerstwo edukacji nie wprowadziło również zmian w funkcjonowaniu przedszkoli, natomiast w kształceniu zawodowym wróciły zajęcia praktyczne oraz praktyki zawodowe. Zasady te mają obowiązywać przez tydzień, do 2 maja. Decyzję o tym, jak potem będzie wyglądała nauka w szkołach, w maju, resort przedstawić ma pod koniec kwietnia. Przemysław Czarnek, minister edukacji narodowej, zdradził jednak w poniedziałek, że MEN nie zamierza czekać na to, jak rozwijać się będzie dalej sytuacja pandemiczna w Polsce. Już teraz podjęto kroki w kierunku nadrobienia zaległości spowodowanych nauką zdalną. Wśród pomysłów pojawił się plan, zgodnie z którym lekcje w szkołach zostaną wydłużone.

Sprawdź też: Kto 10 maja wraca do szkoły? To dobra wiadomość dla uczniów TYCH klas!

Raport z anteny 26.04, godz.10
Sonda
Powrót do szkół w maju - czy chcesz wrócić do szkoły?

Lekcje w szkołach wydłużone od 4 maja? Nowy plan ministerstwa

Na decyzję, czy nastąpi powrót do szkół w maju, będziemy musieli poczekać do końca miesiąca. Prawdopodobnie zapadnie w środę, 28 kwietnia, podczas konferencji prasowej ministra zdrowia. Resort edukacji nie zamierza jednak czekać i już teraz opracowuje plan na nadrobienie zaległości spowodowanych nauką zdalną.

ZOBACZ: Nauczanie hybrydowe w szkołach. Co to znaczy i na czym polega? [WYJAŚNIAMY]

– Trzeba będzie stawić czoła wszystkim negatywnym efektom wielomiesięcznej nauki zdalnej – mówił w poniedziałek Przemysław Czarnek w jednym z wywiadów. – Są plusy, jak rozwinięcie kompetencji cyfrowych, ale zdecydowanie więcej minusów, przede wszystkim na płaszczyźnie merytorycznej.

Wszystko wskazuje na to, że lekcje w szkołach zostaną wydłużone. Przez kolejne 10 tygodni po majówce w każdej klasie ma być dokładana jedna lekcja tygodniowo. Po upływie tego terminu urzędnicy z MEiN ocenią, czy dzięki temu udało się nadrobić zaległości. Jeśli uczniowie „nadgonią” program, wówczas nie będą dokładane kolejne lekcje. Jeśli nie – być może lekcje w szkołach będą wydłużone jeszcze bardziej.

Powrót do szkół w maju 2021 uczniów i nauczycieli

W poniedziałkowej rozmowie Przemysław Czarnek wspomniał również o nowym modelu wsparcia psychologicznego uczniów po powrocie do szkół, a także wsparciu dla nauczycieli. To drugie związane będzie m.in. z programem „Aktywny powrót uczniów do szkoły po pandemii” prowadzonym wspólnie z AWF w Warszawie. Czarnek zapowiedział również, że MEiN chce wprowadzać ograniczenia zbędnej biurokracji nauczycielskiej. W czwartek, 29 kwietnia, w resorcie spotkać się ma zespół ds. statutu nauczyciela. Resortowi zależy przede wszystkim uproszczenie awansu zawodowego przy równoległym ograniczeniu biurokracji.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze