Lekcje w szkołach WYDŁUŻONE od 4 maja

i

Autor: pixabay Lekcje w szkołach WYDŁUŻONE od 4 maja / Zdjęcie ilustracyjne

Lekcje w szkołach WYDŁUŻONE od 4 maja! REWOLUCYJNA zmiana już po majówce

2021-04-27 8:59

Lekcje w szkołach wydłużone od 4 maja? Taki scenariusz jest jak najbardziej możliwy, podobnie jak powrót do szkół dla wszystkich uczniów od maja 2021 roku. O tym, czy czeka nas koniec nauki zdalnej, zadecydują najbliższe dni. MEN już teraz myśli o tym, by wydłużyć lekcje w szkołach. Powód jest prosty.

Wiele wskazuje na to, że powrót do szkół w maju 2021 roku jest coraz bardziej prawdopodobny. Jednocześnie nad uczniami pojawiło się kolejne widmo edukacji w czasie pandemii – lekcje w szkołach wydłużone od 4 maja! Od poniedziałku (26 kwietnia) 11 województwach w Polsce uczniowie klas I-III przeszli na naukę hybrydową. Pozostałych wciąż obowiązuje nauka zdalna. Ministerstwo edukacji nie wprowadziło również zmian w funkcjonowaniu przedszkoli, natomiast w kształceniu zawodowym wróciły zajęcia praktyczne oraz praktyki zawodowe. Zasady te mają obowiązywać przez tydzień, do 2 maja. Decyzję o tym, jak potem będzie wyglądała nauka w szkołach, w maju, resort przedstawić ma pod koniec kwietnia. Przemysław Czarnek, minister edukacji narodowej, zdradził jednak w poniedziałek, że MEN nie zamierza czekać na to, jak rozwijać się będzie dalej sytuacja pandemiczna w Polsce. Już teraz podjęto kroki w kierunku nadrobienia zaległości spowodowanych nauką zdalną. Wśród pomysłów pojawił się plan, zgodnie z którym lekcje w szkołach zostaną wydłużone.

Sprawdź też: Kto 10 maja wraca do szkoły? To dobra wiadomość dla uczniów TYCH klas!

Raport z anteny 26.04, godz.10
Sonda
Powrót do szkół w maju - czy chcesz wrócić do szkoły?

Lekcje w szkołach wydłużone od 4 maja? Nowy plan ministerstwa

Na decyzję, czy nastąpi powrót do szkół w maju, będziemy musieli poczekać do końca miesiąca. Prawdopodobnie zapadnie w środę, 28 kwietnia, podczas konferencji prasowej ministra zdrowia. Resort edukacji nie zamierza jednak czekać i już teraz opracowuje plan na nadrobienie zaległości spowodowanych nauką zdalną.

ZOBACZ: Nauczanie hybrydowe w szkołach. Co to znaczy i na czym polega? [WYJAŚNIAMY]

– Trzeba będzie stawić czoła wszystkim negatywnym efektom wielomiesięcznej nauki zdalnej – mówił w poniedziałek Przemysław Czarnek w jednym z wywiadów. – Są plusy, jak rozwinięcie kompetencji cyfrowych, ale zdecydowanie więcej minusów, przede wszystkim na płaszczyźnie merytorycznej.

Wszystko wskazuje na to, że lekcje w szkołach zostaną wydłużone. Przez kolejne 10 tygodni po majówce w każdej klasie ma być dokładana jedna lekcja tygodniowo. Po upływie tego terminu urzędnicy z MEiN ocenią, czy dzięki temu udało się nadrobić zaległości. Jeśli uczniowie „nadgonią” program, wówczas nie będą dokładane kolejne lekcje. Jeśli nie – być może lekcje w szkołach będą wydłużone jeszcze bardziej.

Powrót do szkół w maju 2021 uczniów i nauczycieli

W poniedziałkowej rozmowie Przemysław Czarnek wspomniał również o nowym modelu wsparcia psychologicznego uczniów po powrocie do szkół, a także wsparciu dla nauczycieli. To drugie związane będzie m.in. z programem „Aktywny powrót uczniów do szkoły po pandemii” prowadzonym wspólnie z AWF w Warszawie. Czarnek zapowiedział również, że MEiN chce wprowadzać ograniczenia zbędnej biurokracji nauczycielskiej. W czwartek, 29 kwietnia, w resorcie spotkać się ma zespół ds. statutu nauczyciela. Resortowi zależy przede wszystkim uproszczenie awansu zawodowego przy równoległym ograniczeniu biurokracji.