Wybuch wulkanu na La Palma

i

Autor: PAP / EPA / Ramon de la Rocha Wybuch wulkanu na La Palma

KWAŚNE DESZCZE w EUROPIE - czy spadną w Polsce? Naukowcy ostrzegają przed ryzykiem

2021-09-24 11:34

Wybuch wulkanu La Palma na Wyspach Kanaryjskich to zagrożenie nie tylko dla archipelagu. W atmosferę wystrzelił tony pyłów, które utworzyły toksyczną chmurę zmierzającą nad Europę. Naukowcy ostrzegają przed kwaśnymi deszczami na Starym Kontynencie. Co mogą spowodować i czy spadną też w Polsce? O tym w artykule.

Kwaśne deszcze w Europie to realne ryzyko, przed którym ostrzegają teraz naukowcy i meteorolodzy. Wszystko przez erupcję wulkanu na wyspie La Palma leżącej w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Cumbre Vieja wybuchł w niedzielę, 19 września. Lawa i materiały piroklastyczne wyrzucane z komina wulkanu niszczą wszystko, co znajduje się na ich drodze. Ewakuowano tysiące mieszkanek i mieszkańców najbardziej zagrożonych terenów, a zniszczenia już teraz szacuje się na dziesiątki milionów euro. Jednak erupcja zaszkodzić może nie tylko Wyspom Kanaryjskim, ale też całej Europie. Podczas erupcji, w atmosferę wystrzeliły setki ton pyłów, które utworzyły toksyczną chmurę. Prądy powietrzne pchają ją w stronę naszego kontynentu. To ona może wywoływać opady kwaśnych deszczów. Polki i Polaków najbardziej interesuje to, czy mogą one spaść także w naszym kraju.

Sterowiec latał nad Opolszczyzną. Wielki Zeppelin ZF na wyciągnięcie ręki

Francja i Hiszpania w strefie zagrożenie opadem kwaśnych deszczów

Wulkan na La Palmie emituje po erupcji duże ilości dwutlenku siarki, toksycznego gazu powstającego również podczas spalania paliw kopalnych. Jest on szkodliwy dla ludzi, zwierząt i środowiska. Chmura pełna dwutlenku siarki jest już nad terenami Hiszpanii - synoptycy już wcześniej prognozowali pojawienie się jej nad Andaluzją, Murcją, Walencją i Balearami. Chmura może się też zbliżyć do wybrzeży Francji i Włoch. Jednak w ciągu najbliższych dni chmura może się przenosić nad inne kraje. Wszystkie rejony, nad którymi się pojawi, są zagrożone wystąpieniem kwaśnych deszczy. Czym grożą takie opady?

Kwaśne deszcze zagrożeniem głównie dla przyrody

Kwaśne deszcze najczęściej występują jako skutek działalności człowieka. Opady takie odnotowuje się regularnie na terenach mocno uprzemysłowionych, gdzie przez wysoką emisję zanieczyszczeń, atmosfera pełna jest substancji takich, jak wspomniany dwutlenek siarki. Choć bezpośrednio nie zagrażają one zdrowiu i życiu ludzi, mają negatywny wpływ na roślinność. Szczególnie groźne są dla drzew iglastych. Ponadto kwaśne deszcze prowadzą do zakwaszenia gleby.

Czy w Polsce spadną kwaśne deszcze?

Jak donosi Super Express, który również zainteresował się tematem, na chwilę obecną nie ma komunikatów dotyczących zagrożenia dla Polski. Warto śledzić jednak oficjalne informacje pojawiające się na stronach instytucji badających pogodę. Ewentualne alerty mogą się pojawiać w witrynie IMGW.