Kwadrantydy 2023. Przed nami noc spadających gwiazd! Jak i kiedy je oglądać?

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Kwadrantydy 2023. Przed nami noc spadających gwiazd! Jak i kiedy je oglądać?

2023-01-04 9:11

Deszcze meteorytów fascynują nie tylko astronomów, ale również wszystkich, którzy lubią spoglądać na nocne niebo. To dobry moment, by wypowiedzieć swoje życzenia i czekać, aż w końcu się spełnią. Przed nami noc spadających gwiazd w styczniu! Kiedy oglądać Kwadrantydy 2023? Co to za zjawisko?

Deszcze meteorytów w 2023 będzie można oglądać gołym okiem kilka razy w ciągu roku. To wspaniała wiadomość dla wszystkich zainteresowanych astronomią. Kwadrantydy to jeden z najpiękniejszych deszczów meteorytów. Wiele osób wierzy w to, że ujrzenie spadającej gwiazdy spełnia marzenia. Warto więc dobrze się przygotować i zaplanować oglądanie już teraz! Zjawisko potrwa też wyjątkowo długo, bo w czasie maksimum możemy zwykle obserwować między 60 a 200 spadających gwiazd na godzinę!

Kwadrantydy 2023 - kiedy oglądać spadające gwiazdy?

Noc spadających gwiazd będzie miała miejsce 4 stycznia 2023! Nad Polską będą one widoczne ok. 4:40 CET, czyli na zaledwie kilka godzin przed świtem. Obserwować będzie je najłatwiej w miejscach położonych dalej od miejskich świateł. Kwadrantydy będą widoczne na całym niebie. Przydać może nam się do obserwacji również teleskop lub lornetka.

Kwadrantydy 2023 - co to takiego?

Kwadrantydy to pozostałości po asteroidzie 2003 EH1. Odkryto ją w 2003 roku w Obserwatorium Lowell Near-Earth-Object Search (LONEOS). Warto wiedzieć również, że to najaktywniejszy rój meteorów w ciągu roku! Czekający nas spektakl będzie bardzo widowiskowy, bo Kwadrantydy są widoczne na niebie jako jaśniejsze i dłuższe punkty. To wyróżnia je spośród wszystkich spadających gwiazd. Obiecująca jest również pogoda - prognozowane bezchmurne niebo i ciepłe wieczory pozwolą cieszyć się zjawiskiem większej ilości osób!

Zagraniczne hity, które w 2023 roku kończą 10 lat!

QUIZ. W tych wyrażeniach brakuje nazwy rośliny. Zgadniesz o jakie słowo chodzi?

Pytanie 1 z 15
Tytuł książki J. D. Salingera to "Buszujący w..."