Zwierzęta zmieniają swój kształt! Kreskówkowy Dumbo może być rzeczywistością!

i

Autor: minka2507

Kreskówkowy Dumbo może być rzeczywistością. Zwierzęta zmieniają swój kształt!

2021-09-09 8:49

Zwierzęta zmieniają swój kształt? Brzmi to jak kiepski żart, ale niestety to fakt. Naukowcy twierdzą, że stałocieplne zwierzęta zmieniają swoją fizjologię, by przystosować się do zmian klimatu. Przyśpieszona ewolucja może się źle zakończyć. Do jakich zmian dochodzi u niektórych gatunków? Autorka badania ostrzega, że w przyszłości kreskówkowy Dumbo może być rzeczywistością!

Badanie, w którym zwrócono uwagę na to, że zwierzęta zmieniają swój kształt przez zmiany klimatyczne zostało opublikowane w czasopiśmie "Trends in Ecology & Evolution". Ich autorzy udowadniają, że zdolnością do takiej adaptacji wykazują się w szczególności ptaki. Jednak nie tylko one dostosowują się do zmian. U niektórych gatunków ssaków również zauważono przyśpieszoną ewolucję. Jakie mogą być tego konsekwencje? - Zmiana kształtu nie oznacza, że ​​zwierzęta radzą sobie ze zmianami klimatu i że wszystko jest w porządku. Oznacza to po prostu, że ewoluują, aby przetrwać, ale nie jesteśmy pewni, jakie są inne ekologiczne konsekwencje tych zmian, ani czy wszystkie gatunki są zdolne do zmiany i przetrwania – tłumaczy autorka badania Sara Ryding z Uniwersytetu Deakin. Co dokładnie zmienia się w zwierzętach? Jakie części ich ciał ewoluują?

CZYTAJ TAKŻE: Podwyżki cen energii. Kto za nie odpowiada? Jest apel związkowców!

Zwierzęta zmieniają swój kształt!

Jak starali się udowodnić naukowcy szczególną zdolność do przystosowania się do zmian klimatu mają ptaki. Zmiany dotyczą np. wielkości dziobów, które służą do termoregulacji. Przykłady, jakie zostały opisane w badaniu odnoszą się do papug australijskich. Wykazano wzrost wielkości dzioba od 4-10 procent od 1871 roku. Związane jest to z ocieplaniem się naszego klimatu. Zmiany dotyczą również niektórych gatunków ssaków, u których do termoregulacji służą takie części ciała jak uszy, czy nogi. Naukowcy odnotowali między innymi wzrost długości ogona u myszy leśnych. Ryjówkom urosły nogi, a nietoperzom skrzydła. Obserwacje pozwoliły na udowodnienie, że ewolucja gatunków nie poszła za daleko. Zmiany są niewielkie, ale istotne!

- Wzrost wyrostków, który do tej pory obserwujemy, jest dość niewielki, mniej niż 10 proc., więc zmiany raczej nie będą od razu zauważalne. Przewiduje się jednak, że wystające przydatki, takie jak uszy, będą dalej rosnąć, więc w niedalekiej przyszłości możemy skończyć z Dumbo w prawdziwym świecie – opisuje Ryding.

Ryding dodaje, że nie wszystkie gatunki potrafią się dostosować do zmian klimatu, co może mieć fatalne skutki, ponieważ zwierzęta są narażone na śmierć z przegrzania organizmu. - Zmiana klimatu, którą wywołaliśmy, wywiera na nich ogromną presję i podczas gdy niektóre gatunki się przystosują, inne nie – zaznacza.

Uprawiał marihuanę, bo dobrze wpływała na kondycję jego pszczół
Sonda
Globalne ocieplenie - boisz się postępujących zmian klimatu?