Prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński (C) podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Mareckim Centrum Edukacyjno–Rekreacyjnym w Markach

i

Autor: PAP

Konwencja PiS: rządzący zapewniają, że opanują inflację

2022-06-04 12:38

W sobotę, w Markach niedaleko Warszawy odbyła się konwencja Prawa I Sprawiedliwości. Podczas spotkania prezes partii, Jarosław Kaczyński zapowiedział, iż rząd opanuje szalejącą w Polsce inflację. Jakie jeszcze zapowiedzi padły podczas konwencji partii rządzącej?

Konwencja rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Później było wspomnienie śp. prezydenta Lecha Kaczyńskieg - zaprezentowano spot z fragmentem wystąpienia byłego prezydenta, odnoszącego się do patriotyzmu.

Kaczyński: musimy być kontynuatorami dzieła i myśli Lecha Kaczyńskiego

Następnie na scenie pojawił się Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS zaczął swoje przemówienie od podziękowania wszystkim, którzy są na sali i przeprosin dla tych, którym nie udało się wejść. - Zawiedliśmy, nie wiedzieliśmy, że będzie nas tak dużo - powiedział.

"Mój świętej pamięci brat mówił tutaj, a właściwie mówił 11 listopada 2009 r. tutaj, tylko to przypomnieliśmy, o nowoczesnym patriotyzmie. W krótkim przemówieniu nie mógł oczywiście powiedzieć wszystkiego, ale my powinniśmy pamiętać - zarówno ci, którzy byli z nim, gdy działał, żył, jak i ci, którzy przyłączyli się później, rozumiejąc że to on miał rację, że to jego wskazania są właściwe dla Polski" - powiedział Jarosław Kaczyński.

"My wszyscy musimy być kontynuatorami jego dzieła i jego myśli. Musimy iść tą drogą, którą wskazał. Iść tą drogą ku temu celowi, o którym tutaj mówił, ku tej Polsce, o którą chodzi" - dodał prezes PiS.

W programie Mieszkanie Plus "nie wszystko wyszło"

Lider Prawa i Sprawiedliwości przekonywał, że rząd PiS "pobił rekord", jeśli chodzi o politykę mieszkaniową. "235 tysięcy mieszkań w 2021 roku to jest najlepszy wynik od 1979 roku" - powiedział Kaczyński, zastrzegając, że pod koniec ery Edwarda Gierka mieszkań co prawda było więcej, bo około 300 tysięcy, ale były to "inne mieszkania, z inną klasą i inną powierzchnią".

Przyznał zarazem, że w kwestii budowy mieszkań "nie wszystko wyszło". "Z Mieszkania Plus tylko 18 tysięcy wybudowanych i 24 tysięcy w budowie, czyli łącznie 42 tysiące mieszkań, a powinno być dużo, dużo więcej. Moglibyśmy być zadowoleni z sytuacji, gdyby tych mieszkań oddawano półtora razy więcej, czyli około 350 tysięcy, a bardzo zadowoleni, gdyby ich oddawano dwa razy więcej, bo jeżeli spojrzeć na historię krajów, które były wtedy dużo biedniejsze niż dzisiejsza Polska, bo to jeszcze chodzi o lata 60. i takie państwa jak Hiszpania czy Grecja, to musielibyśmy uznać, że dopiero te 470 tysięcy pozwoliłoby nam wyrównać te bliskie sobie wtedy greckie i hiszpańskie wyniki" - stwierdził prezes PiS.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Raport Złotorowicza: List gończy za Putinem

Wydatki na rodzinę wzrosły o 200 mld zł

Wydatki na rodzinę, głównie na dzieci, wzrosły za rządów PiS o 200 mld zł, a tylko w 2022 r. o 62 mld zł — powiedział wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas sobotniej konwencji partii. Według niego nastąpił także "niebywały wzrost" wydatków z myślą o seniorach.

— To jest przede wszystkim 500 plus. A to, że jest także Maluch Plus, Dobry Start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czy Matka 4 plus, a właściwie Mama 4 plus, bo tak trzeba powiedzieć — wyliczał.

Kaczyński przekonywał, że "to jest naprawdę ogromna zmiana". Podkreślił, że PiS "nie zapomniał także o seniorach". — Tutaj (...) mamy wzrost niebywały — z 3,6 mld zł do 44 mld zł. W 2022 r., patrząc na te lata, na samą 13. emeryturę, wydaliśmy 43,8 bodajże mld złotych, na 14. emeryturę 11,4 miliarda złotych — poinformował.

Kaczyński: Mówimy "putinflacja" i to całkowicie słuszne

Szef PiS poruszył też temat inflacji, którą nazwał "plagą" związaną z epidemią i wojną w Ukrainie. - Mówimy "putinflacja" i to całkowicie słuszne, ale czy powiedzieliśmy, że nie mamy guzików do naciskania za niskimi cenami? - pytał.

- Obniżyliśmy VAT na paliwa, gaz, ropę i inne paliwa do minimów, podjęliśmy dialog z bankami, zaczynamy mieć - znacznie wyższe niż dotąd - procenty od wkładów i depozytów, rozmawiamy także z uzyskującymi wielkie zyski z obecnej sytuacji, czy nie lepiej jednak z czegoś zrezygnować, aby w przyszłości było lepiej - wymieniał.

Zapewnił, że rządzący "opanują inflację" w nieodległym terminie. - Musimy to uczynić, bo perspektywa Turcji (mierzącej się z wysoką inflacją) jest dla gospodarstw domowych straszliwie niszcząca. Nie chcę powiedzieć, że w tym przypadku daliśmy radę, ale ją damy - ocenił.

Kaczyński ogłosił też "mobilizację PiS i całej Zjednoczonej Prawicy" - Zaczynamy objazd po kraju, to stara, wypróbowana metoda - stwierdził.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE