NOWE LIMITY W KOŚCIOŁACH - więcej osób wejdzie do świątyni

Ławki koscielne
Autor: pixabay.com Ławki koscielne

Obostrzenia związane z pandemią koronawirusa dotknęły także sfery życia religijnego. Wprowadzone zostały limity osób, które mogą jednocześnie przebywać w świątyni. Teraz rząd zapowiada zwiększenie limitu w kościołach. Więcej na ten temat przeczytacie w naszym artykule.

Nowe limity w kościołach - informacje na ten temat przekazał premier Mateusz Morawiecki. Decyzję podjęto po rozmowach z Episkopatem Polski. W chwili obecnej limit w kościołach i innych miejscach kultu religijnego to 1 osoba na 15 m kw. Limit miał zapewnić odpowiedni dystans między ludźmi przebywającymi w świątyni. Już na początku trwania pandemii COVID-19 w Polsce mówiło się, że kościoły mogą stanowić ogniska zakażeń koronawirusem. Limity wiernych były więc koniecznością, na którą wszyscy musieli się zgodzić. Dziś, wraz z poprawiająca się sytuacją epidemiczną w Polsce, możliwe jest luzowanie wielu obostrzeń sanitarnych. Właśnie na fali tych zmian wprowadzany jest nowy limit w kościołach, który pozwoli na to, by podczas nabożeństw więcej ludzi mogło jednocześnie przebywać w świątyni. Ile osób będzie mogło wejść do kościoła? Przeczytacie o tym w dalszej części artykułu.

Ptaszarnia we wrocławskim ZOO przeszła gruntowny remont.

Premier: chcemy, żeby mogła być wypełniona połowa miejsc

O nowym limicie w kościołach premier mówił podczas konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek, 9 czerwca, w miejscowości Turek w woj. wielkopolskim. Mateusz Morawiecki został zapytany o to, jaka będzie reakcja rządu na list, który wystosował abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zaapelował w nim o zmniejszenie obostrzeń w kościołach. Hierarcha stwierdzał, że podczas, gdy obostrzenia sanitarne w większości obszarów życia społecznego są luzowane, w świątyniach nadal obowiązuje limit wiernych z czasu, gdy dzienna liczba zachorowań w Polsce sięgała 30 tys.

Premier Mateusz Morawiecki ustosunkował się do tej kwestii stwierdzając, że rząd porozumiał się z Episkopatem w kwestii nowych limitów wiernych w kościołach i miejscach kultu religijnego. Według jego słów, świątynie będą mogły być zapełniane do połowy:

Podjęliśmy decyzję, żeby w kościołach od przyszłego tygodnia było więcej wiernych; chcemy, żeby mogła być wypełniona połowa miejsc. Szczegóły w czwartek przedstawi minister zdrowia - powiedział premier

Nowy limit wiernych w kościołach - w czwartek szczegółowe ustalenia

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że nowy limit zostanie wprowadzony w przyszłym tygodniu. Szczegóły na temat zwiększenia limitów w kościołach podane zostaną w czwartek, 10 czerwca, przez Ministerstwo Zdrowia. Gdy tylko pojawią się dotyczące tego informacje, zaktualizujemy artykuł.

AKTUALIZACJA 10.06 - NOWE LIMITY POTWIERDZONE

Podczas konferencji prasowej w czwartek, 10 czerwca, premier Mateusz Morawiecki potwierdził wcześniejsze zapowiedzi dotyczące limitów w kościołach. Świątynie będą mogły być zapełnione w połowie. Limity nie obowiązują osób szczepionych.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze