Donald Tusk

i

Autor: Beata Zawrzel/REPORTER

KONFERENCJA: Donald Tusk na prezydenta? Kiedy wybory? [DATA]

2021-07-04 13:23

Donald Tusk wraca do PO i zostaje nowym liderem partii. Borys Budka oddał mu przewodnictwo w Platformie Obywatelskiej. Co jeżeli były premier zostanie prezydentem? Kiedy kolejne wybory? Jakie szef Platformy Obywatelskiej ma szanse?

Donald Tusk: Jestem tu na 100 procent

Jak podkreślił były premier, Polakom należy się kilka słów wyjaśnienia, dlaczego zdecydował się na powrót do polskiej polityki właśnie teraz. - Jak wiecie, czuję się współodpowiedzialny za losy Platformy – zaznaczył i dodał, że: nie żywi jakichś szczególnych, głębokich uczuć do politycznych bytów - do partii, do organizacji. Kocha się dzieci, żonę, rodziców, wnuki - to się kocha tak szczególnie, wyjątkowo - podkreślił Tusk.

Ale tak naprawdę tym politycznym powodem jest moja wiara - i nic jej nie zmieni - że Platforma jest niezbędna, jest potrzebna, jest potrzebna jako siła, a nie jako wspomnienie, żeby wygrać z PiS-em walkę o przyszłość - zastrzegł.

Donald Tusk KONFERENCJA PRASOWA 4.07.2021

Był premier nie ujawnił podczas niedzielnej konferencji co z jego przyszłością na politycznej scenie. Na ten moment nie przedstawił także swojego planu politycznego, choć temat był wielokrotnie poruszany. Donald Tusk zabrał jednak głos w tej sprawie, odpowiadając na pytania dziennikarzy.

Mam swoje doświadczenie z polityki krajowej. Z wygrywaniem i przegrywaniem. Wiecie kiedy ludzie naprawdę interesują się programem? Wtedy kiedy wiedzą, że ich kandydat może wygrać wybory”

Mówił też, że jego głównym zadaniem jest aby wyborcy wierzyli, że jakikolwiek plan by nie istniał, to Platforma Obywatelska będzie w stanie go zrealizować.

Były premier i były szef Rady Europejskiej przedstawił również w niedzielę diagnozę sytuacji w kraju i zapowiedział walkę o przejęcie władzy w Polsce. Nie szczędził ostrej krytyki Prawu i Sprawiedliwości. - "Może PiS jest zły, ale parę rzeczy..." - furii dostaję, jak to słyszę, bo to zło, które czyni PiS, jest tak ewidentne, bezwstydne i permanentne. Ono się dzieje każdego dnia w każdej właściwie sprawie - podkreślił Tusk.

Donald Tusk na prezydenta? DATA WYBORÓW 

Za nami wybory parlamentarne 2019 i wybory prezydenckie 2020. Zarówno w obozach wygranych i przegranych trwa teraz gorąca dyskusja nad tym, co trzeba zrobić przed upływem obecnych kadencji, by powtórzyć lub zmienić dotychczasowe wyniki. Kiedy następne wybory? Kalendarz wyborczy na kolejne lata.

Kiedy odbędą się następne wybory parlamentarne? Zgodnie z polskim prawem wybory do Sejmu i Senatu odbywają się co 4 lata. Jeżeli więc wybory parlamentarne odbyły się w 2019 roku, to kolejne czekają nas już w 2023 roku.

Kiedy odbędą się następne wybory prezydenckie? Kiedy odbędą się następne wybory do Parlamentu Europejskiego? Wybory do Parlamentu Europejskiego oraz wybory prezydenckie organizowane są co 5 lat. W związku z tym kolejne wybory do Parlamentu Europejskiego zostaną zorganizowane w 2024 roku, a wybory prezydenckie w Polsce w 2025 roku.

Kiedy odbędą się następne wybory samorządowe? Wybory samorządowe, czyli wybory członków organów samorządu terytorialnego, odbywają się co 4 lata, a ponieważ ostatnie miały miejsce w 2018 roku, to następne zostaną zorganizowane w 2022 roku.

Jeżeli Donald Tusk będzie kandydował na prezydenta kraju i zrobi to z powodzeniem, to będzie najstarszym prezydentem od 89 roku, czyli od początku III Rzeczypospolitej. Będzie miał wtedy 68 lat.

Donald Tusk przejmuje stery w PO. "Wracam na 100 procent"