Komputer i internet ZA DARMO z rządowego programu! Trzeba jednak spełnić pewien warunek

2021-10-29 10:06

To nie żart. Dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej, państwo planuje sfinansować przeszło 20 tys. komputerów i laptopów. Już tylko do 5 listopada trwa nabór wniosków w programie, dzięki któremu dostać można darmowy sprzęt i opłacony dostęp do internetu. Kogo dotyczy ten program? O tym wszystkim przeczytasz w naszym artykule!

Komputer i internet opłacony na dwa lata za darmo? To nie żadna podpucha. Dzięki pieniądzom z UE, taki zestaw może dostać każdy, kto spełnia postawiony przez władze warunek.

Program skierowany jest do gmin popegeerowskich i ma na celu rozwój cyfrowy dzieci i młodzieży z rodzin byłych pracowników PGR. Rząd sfinansuje zakup sprzętu i dwuletni dostęp do internetu. Każdy zestaw - komputer i internet - władze przeznaczyły 3,5 tys. złotych.

- Nasz rząd kieruje się zasadą zrównoważonego rozwoju, dlatego chcemy zlikwidować wykluczenie cyfrowe na terenach popegeerowskich. Program zakupu sprzętu komputerowego dotyczy głównie wnuków i prawnuków byłych pracowników PGR-ów - czytamy w komunikacie kancelarii premiera.

Realizacja programu możliwa jest dzięki pieniądzom z Funduszy Europejskich. Państwo ma na ten cel aż 80 mln złotych. Jednak, jak przekonuje Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w przypadku dużego zainteresowania, rząd zwiększy ten budżet.

Na co dokładnie można otrzymać dofinansowanie?

  • ​​sprzęt komputerowy z urządzeniami peryferyjnymi i akcesoriami oraz niezbędnym oprogramowaniem, umożliwiających pracę zdalną, w tym niezbędne akcesoria i oprogramowanie dla osób z niepełnosprawnościami (w przypadku zakupu komputera powyżej 3,5 tys. zł oraz tabletu powyżej 1,5 tys. zł niezbędne będzie uzasadnienie przez Wnioskodawcę wysokości kosztów zakupów takiego sprzętu);
  • ubezpieczenie zakupionego sprzętu komputerowego;
  • usługę zapewniającą dostęp do Internetu na sprzęcie komputerowym zakupionym w ramach projektu, w przypadku gdy opiekun prawny w oświadczeniu wskaże na brak możliwości zapewnienia usługi dostępu do Internetu.

- Maksymalne dofinansowanie grantu może wynosić do 100% kosztów kwalifikowalnych - czytamy na stronie projektu. - Dofinansowanie w ramach grantów dla poszczególnych gmin zostanie określone jako iloczyn ilości dzieci i wnuków byłych pracowników PGR razy maksymalną stawkę za jednostkę komputera określoną w dokumentacji konkursowej tj. 3 500 zł.

Nabór wniosków w programie rozpoczął się 4 października i potrwa do 5 listopada, do godz. 16.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Tak mieszkał Krzysztof Krawczyk
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze