KOLEJNE PRZYPADKI małpiej ospy! W którym kraju najwięcej zakażeń?

2022-05-20 19:28
KOLEJNE PRZYPADKI małpiej ospy! W którym kraju najwięcej zakażeń?
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne KOLEJNE PRZYPADKI małpiej ospy! W którym kraju najwięcej zakażeń?

W Wielkiej Brytanii potwierdzono kolejne przypadki małpiej ospy - poinformował w piątek minister zdrowia tego kraju Sajid Javid. Dodał, że większość z tych przypadków jest łagodna. W którym kraju najwięcej zakażeń? Sprawdź!

W Wielkiej Brytanii potwierdzono 11 kolejnych przypadków małpiej ospy, co oznacza, że ich łączna liczba wynosi już 20 - poinformował w piątek minister zdrowia tego kraju Sajid Javid. Dodał, że większość z tych przypadków jest łagodna.

Wielka Brytania zajmuje drugie miejsce w Europie pod względem potwierdzonych przypadków małpiej ospy, choroby występującej zwykle w środkowej i zachodniej Afryce, która od kilku dni z niewiadomych powodów zaczęła się rozprzestrzeniać w innych częściach świata.

W którym kraju najwięcej zakażeń małpią ospą?

W Europie najwięcej przypadków wykryto:

  • w Hiszpanii - 21,
  • w Wielkiej Brytanii - 20,
  • a poza tym chorobę tę stwierdzono też w Portugalii, Francji, Belgii, Szwecji, Niemczech i Włoszech.

 Czytaj także: Małpia ospa wykryta w kolejnych krajach. Alert sanitarny w Hiszpanii. Grozi nam nastęna pandemia?

Javid przekazał też, że zakupił partię szczepionek przeciwko ospie wietrznej, która ze względu na podobieństwo wirusów powodujących obie choroby, jest dość skuteczna w zapobieganiu małpiej ospie. Jednak nawet bez szczepionki większość przypadków jest łagodna i ustępuje samoistnie w ciągu kilku tygodni.

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) oświadczyła, że wprawdzie należy się spodziewać wykrywania w najbliższym czasie kolejnych zakażeń, ryzyko dla ogółu społeczeństwa jest bardzo niskie.

Dr Susan Hopkins z UKHSA powiedziała, że "znaczna część" ostatnich przypadków w Wielkiej Brytanii i Europie została stwierdzona u mężczyzn homo- i biseksualnych, "dlatego szczególnie zachęcamy ich do zwracania uwagi na objawy i szukania pomocy, jeśli są zaniepokojeni".

Małpia ospa: Jakie objawy?

Symptomami małpiej ospy są:

  • gorączka,
  • bóle głowy
  • i wysypka na skórze, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała.
Poradnik Zdrowie: Żyję z otyłością

QUIZ. Ile wiesz o Idze Świątek?

Pytanie 1 z 11
Gdzie urodziła się Iga Świątek?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze