Marcin Wiącek nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich

2021-07-21 16:24
Marcin Wiącek nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich
Autor: PAP/Marcin Obara Marcin Wiącek nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich

Marcin Wiącek nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich! Senatorowie wyrazili zgodę na powołanie nowego RPO. To było szóste podejście w ogóle i drugie jeśli chodzi o Marcina Wiącka. - Jest to dla mnie ogromny zaszczyt. Traktuję to jako ogromne zobowiązanie - mówił Marcin Wiącek tuż po ogłoszeniu decyzji.

Marcin Wiącek nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich. To już szóste podejście! - Moim credo przez najbliższe pięć lat będzie ochrona godności człowieka, ochrona godności każdego człowieka, każdej osoby, która przyjdzie do biura Rzecznika Praw Obywatelskich z prośbą o pomoc. Każda taka osoba uzyska moją pomoc i do tego się zobowiązuję - powiedział prof. Wiącek.

Czytaj także: Sejm powołał nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. To senator Lidia Staroń

Za głosowało 93 senatorów, nikt nie był przeciw. Pięć osób wstrzymało się od głosu.

Profesor Wiącek swoje stanowisko obejmie po przyjęciu ślubowania. Zapowiedział już, że jako RPO w pierwszej kolejności będzie chciał spotkać się z Komendantem Głównym Policji ws. "zwiększenia wrażliwości funkcjonariuszy, którzy mają kontakt z osobami zatrzymywanymi". - Chciałbym również przygotować raport dot. problemów, jakie obnażyła pandemia koronawirusa. Pragnę również spotkać się z organizacjami społecznymi, które zajmują się ochroną praw osób najbardziej wykluczonych, osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, osób dotkniętych kryzysem bezdomności i stworzyć katalog problemów, które mógłbym przy pomocy współpracowników z Biura RPO rozwiązać - powiedział Wiącek.

Czytaj także: Popełniasz jeden z tych 10 BŁĘDÓW, prowadząc samochód? Uwaga, to najszybsza droga do awarii!

Kim jest Marcin Wiącek?

Marcin Wiącek urodził się w 1982 roku. Jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, doktorem habilitowanym nauk prawnych i kierownikiem Zakładu Praw Człowieka na Wydziale Prawa i Administracji UW. Specjalizuje się w prawie konstytucyjnym i prawach człowieka.

Raport z anteny 21.07, godz.10
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze