Kilkaset złotych za kilka kilometrów! Prokuratura zajmie się kierowcami oszukującymi uchodźców

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Kilkaset złotych za kilka kilometrów! Prokuratura zajmie się kierowcami oszukującymi uchodźców

Kilkaset złotych za kilka kilometrów! Prokuratura zajmie się kierowcami oszukującymi uchodźców

2022-03-08 18:29

Kilkaset złotych za kilka kilometrów przejazdu. W związku ze znacznym napływem uchodźców uciekających z objętej wojną Ukrainy, w Polsce pojawili się nieuczciwi kierowcy, którzy wykorzystują trudną sytuację Ukraińców oferując im nieuczciwą cenę za przejazd. Minister sprawiedliwości zapowiedział, że sprawą zajmie się prokuratura.

- Nie może być zgody państwa na żerowanie na ludzkiej krzywdzie, dlatego na moje polecenie prokuratura zajmie się bulwersującymi przypadkami naciągania uchodźców - napisał we wtorek na Twitterze szef MS Zbigniew Ziobro, odnosząc się do informacji medialnych o działalności pseudotaksówkarzy.

Chodzi o osoby, które za przejazdy na krótkich, kilkukilometrowych odcinkach, np. między dwoma dworcami kolejowymi, biorą od zdezorientowanych Ukraińców duże kwoty - np. kilkaset złotych - całkowicie nieadekwatne do wykonanej usługi.

Czytaj także: Matteo Salvini w Przemyślu. Prezydent Bakun przygotował dla niego koszulkę z Putinem

80 zł za przejechany kilometr

Pseudotaksówkarze działają najczęściej w okolicach dworców. Według niektórych cenników, za samo wejście do taksówki należy zapłacić 100 zł. Za przejechany w ciągu dnia kilometr należy zapłacić 40 zł,  taryfa nocna to nawet 80 zł za kilometr.

- Kilkaset złotych za przejechanie kilku kilometrów! Nie może być zgody państwa na takie żerowanie na ludzkiej krzywdzie. Dlatego na moje polecenie prokuratura zajmie się bulwersującymi przypadkami naciągania uchodźców. Winni nie mogą pozostać bezkarni - napisał na Twitterze Ziobro, odnosząc się do opisanych przez media sytuacji.

Podobny wpis zamieściła na Twitterze Prokuratura Krajowa. Przekazała, że na polecenie Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry prowadzone jest postępowanie dotyczące działań oszustów (w tym lichwiarzy i nieuczciwych przewoźników), którzy wykorzystują krytyczną sytuację Ukraińców uciekających przed wojną i żerują na ich krzywdzie. "Sprawą zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Warszawie" - zaznaczono we wpisie.

Zbiórka książek w języku ukraińskim na bydgoskiej uczelni