ZIMA w natarciu! Synoptycy z IMGW nie mają wątpliwości, ogłoszono ALARM

i

Autor: Pixabay/ Skitterphoto

Kierowco, o tym musisz pamiętać w zimie! Grozi ci nawet 500 zł mandatu!

2021-01-11 7:29

W okresie zimowym szczególnie należy zadbać o nasz samochód. Zanim rozpoczniemy podróż do pracy czy na wycieczkę koniecznie zwróćmy uwagę na jeden szczegół. Przypomina również o tym Małopolska Policja i dodaje, że za naszą lekkomyślność możemy zostać surowo ukarani. O co dokładnie chodzi? Dowiecie się w naszym materiale.

Mandat za nieodśnieżone auto. Kiedy go otrzymamy?

Zima astronomiczna w pełni. I choć w mieście nie ma za wiele śniegu, a mróz nocami nie jest zbyt wysoki, to i tak powinniśmy zwracać uwagę na te dwa aspekty przed podróżą samochodem. Na ulicach bowiem można zauważyć pojazdy, pokryte białym puchem lub z oszronionymi szybami. Kierujący takimi samochodami z pełną świadomością decydują się na jazdę, pozbawiając się zupełnie widoczności i kontroli nad tym, co dzieje się na drodze.

Krakowskie morsy

Takie praktyki prowadzić mogą niestety do poważnych w skutkach zdarzeń drogowych. Kierowca może nie zauważyć w porę pieszego, nie widzi też dobrze innych pojazdów. Często z nieodśnieżonego auta odpadają kawałki lodu, stwarzając zagrożenie dla innych samochodów. Na takie sytuacja zwraca uwagę Małopolska Policja.

Policjanci przypominają, że zgodnie z prawem o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu. Nie może naruszać też porządku ruchu na drodze i narażać kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji - czytamy w komunikacie.

Mandat za nieodśnieżone szyby. Ile wynosi?

Jakie konsekwencje grożą kierowcy, który nie stosuje się do powyższych przepisów?

Z całą pewnością, jeśli patrol policji zauważy taki pojazd zagrażający innym uczestnikom ruchu, to zostanie on zatrzymany. Kierujący musi się w tej sytuacji liczyć z mandatem w wysokości do 500 złotych. Pamiętajmy, więc, aby przed wyjazdem swoim samochodem, zadbać o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu. Czasem wystarczy poświęcić tylko kilka minut by właściwie przygotować auto do podróży i zapewnić sobie tym samym komfort oraz bezpieczeństwo jazdy, a nawet uniknąć tragedii na drodze - komentuje Małopolska Policja.

Już wcześniej informowaliśmy o tym, że mandat można również otrzymać za odśnieżanie auta na włączonym silniku. Jaka grozi nam kara? Sprawdźcie tutaj:

Mandat za odśnieżanie auta? Dostaniesz nawet do 500 złotych kary

Posłuchaj o symptomach nadciśnienia. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Gwara góralska. Czy potrafisz dogadać się z Góralem?

Pytanie 1 z 15
Popularne dutki, to nic innego niż: