Kiedy będą luzowane obostrzenia? Rząd ma plan i nie tylko liczba zakażeń będzie brana pod uwagę

2021-01-18 19:28
Kiedy będą luzowane obostrzenia? Rząd ma plan i nie tylko liczba zakażeń będzie brana pod uwagę
Autor: Pixabay

Kiedy rząd otworzy restauracje, hotele, galerie handlowe? Z czego będzie wynikało luzowanie obostrzeń? Kiedy nie będziemy musieli nosić maseczek? Jakie czynniki będą brane pod uwagę przy znoszeniu zakazów? Okazuje się, że nie tylko liczba zakażeń koronawirusem jest tu istotna, a kilka czynników, które podczas poniedziałkowej konferencji 18 stycznia wymienił rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

Kiedy będą luzowane obostrzenia w Polsce?

Nie ma jeszcze konktetnych dat, ale wiadomo jakie czynniki będą brane pod uwagę przy podejmowaniu przez rząd decyzji o luzowaniu obostrzeń. Jak podaje PAP, wymienił je w czasie konferencji 18 stycznia Wojciech Andrusiewicz, rzecznik MZ. To nie tylko liczba nowych zakażeń, ale także liczba wykonanych testów, czy wreszcie liczba zajętych szpitalnych łóżek.

Zakażenia koronawirusem a liczba wykonanych testów i zajęte szpitalne łóżka

- Jak wszyscy widzimy, przy luzowaniu jakichkolwiek obostrzeń nie bierzemy pod uwagę jednego tylko czynnika, jednego tylko wskaźnika, jest to zarówno wskaźnik dotyczący liczby osób zakażonych odnotowywany w codziennych raportach, ale ten wskaźnik oczywiście koreluje też z przeprowadzonymi testami - wyjaśnił Andrusiewcz.

Co ważne, rzecznik MZ dodał, że w ostatnich dniach wzrosła liczba wykonywanych testów, ale na szczęście nie wzrosła przy tym liczba zakażonych.

Znoszenie obostrzeń jest też zależne od liczby zajętych łóżek szpitalnych:

- Bo niewątpliwie to łóżka szpitalne i przygotowanie systemu ochrony zdrowia do przyjęcia więkdzej liczby pacjentów jest świadectwem tego, czy możemy luzować, czy nie możemy luzować (obostrzeń) - wyjaśniał rzecznik MZ.

Luzowanie obostrzeń w Polsce zależne od sytuacji w innych państwach

Adrusiewicz podkreślił też, że itotne jest też to, ile jest wykrywanych nowych zakażeń koronawirusem u naszych sąsiadów:

- (...) bo mimo wszystko pamiętajmy - mamy globalizację, ludzie się przemieszczają, więc mimo że wprowadzamy kwarantannę, możliwości zakażenia nadal są - padło z ust rzecznika.

Posłuchaj, jak wygląda pierwsza pomoc przy skaleczeniu. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
W Rzeszowie stanęły koksowniki. Ogrzeją mieszkańców
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze