Kiedy będą koncerty? Branża muzyczna protestuje z powodu niesprawiedliwego luzowania obostrzeń

2021-05-25 10:07 Magda Ważna
Kiedy wrócą koncerty?
Autor: Pixabay Kiedy wrócą koncerty?

28 maja rozpocznie się kolejny etap luzowania obostrzeń. Restauracje będą mogły przyjmować klientów wewnątrz, otwarte zostaną siłownie i kluby fitness. Co z koncertami? Branża muzyczna czuje się pominięta i zadaje rządzącym pytanie: Kiedy wrócą koncerty z udziałem publiczności?

"Otwórzcie koncerty! Dość niszczenia polskiej kultury!" apelują Izba Gospodarcza Menadżerów Artystów Polskich, Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Artystycznych, Polska Izba Techniki Estradowej i Związek Zawodowy Muzyków RP.

Branża muzyczna została zupełnie pominięta przy luzowaniu obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 w Polsce. Przypomnijmy, że od 15 maja wróciły wydarzenia sportowe z udziałem publiczności (maks. 25 proc. Widowni), od 21 maja wznowiono działalność placówek kulturalnych, parków rozrywki na świeżym powietrzu, a od 28 maja zwiększy się limit publiczności biorącej udział w wydarzeniach sportowych. Kiedy wrócą koncerty? W tej kwestii niestety rozporządzenia rządowe milczą.

Branża muzyczna nie kryje rozgoryczenia faktem, że w czasie, gdy w wydarzeniach sportowych bierze udział publiczność, gdy widzowie wrócili do teatrów i kin, muzycy nadal nie mogą koncertować przed publicznością.

W apelu wystosowanym przez wymienione wyżej instytucje, czytamy, że: "Nie istnieją przesłanki, które przy dopuszczeniu do organizacji meczów piłkarskich z udziałem dziesięciotysięcznej publiczności, organizacji wesel, imprez domowych, komunii, spektakli, kabaretów, seansów filmowych w salach kinowych z udziałem 50 proc. publiczności; funkcjonowania kościołów, centrów handlowych, czy gastronomii na świeżym powietrzu (a już za kilka dni również w przestrzeniach zamkniętych), uniemożliwiają organizację wydarzeń kulturalnych w postaci koncertów, zarówno w warunkach plenerowych, jak i w jakichkolwiek salach do tego przeznaczonych"

Kiedy wrócą koncerty?

W najbliższych dniach możemy spodziewać się konferencji premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, dotyczącą planów luzowania obostrzeń w czerwcu. Czy rządzący wezmą pod uwagę protest branży muzycznej? Jak mówił Artur Rojek, muzyk i dyrektor artystyczny OFF Festivalu w rozmowie z Onetem, że fakt nieuwzględnienia koncertów w rozporządzeniu jest pomyłką, którą miała zostać naprawiona. Niestety nic takiego nie nastąpiło, stąd też protest branży muzycznej. 

Na pytanie: kiedy wrócą koncerty, mogą teraz jedynie odpowiedzieć rządzący. 

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze