Jazda bez prawa jazdy: Kierowcy mogą mieć problemy. Wszystko przez niepełne bazy danych

2021-01-14 11:55
WORD w Gorzowie prowadzi szkolenia pozwalające zmniejszyć punkty karne.
Autor: Pixabay WORD w Gorzowie prowadzi szkolenia pozwalające zmniejszyć punkty karne.

Dokładnie od 5 grudnia polscy kierowcy mogą jeździć bez prawa jazdy w kieszeni. Okazuje się jednak, że brak dokumentu przy sobie może rodzić problemy. A wszystko przez różne informacje w Centralnej Ewidencji Kierowców i bazach lokalnych. Rzeczpospolita podaje, że na jaw wyszło już około 6 tysięcy takich nieprawidłowości. Jak to możliwe?!

Jazda bez prawa jazdy od 5 grudnia

Dokładnie od 5 grudnia polscy kierowcy nie muszą wozić przy sobie dokumentu prawa jazdy celem okazania go w trakcie kontroli drogowej. Dokument jest dostępny w formie elektronicznej i można pobrać go na telefon:

- Dwa lata temu podjęliśmy decyzję, dzięki której Polacy nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu oraz dokumentu potwierdzającego jego ubezpieczenie. Dzisiaj zrobiliśmy kolejny krok. Za trzy miesiące będziemy mogli zostawić prawo jazdy w domu albo skorzystać z aplikacji mObywatel, do czego zresztą bardzo zachęcam – tak zmianę przeisów zapowiadał minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Zmiany to efekt tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców (a dokładnie ustawy z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw).

Okazuje się jednak, że nie wszystko idzie zgodnie z planem, a brak prawa jazdy w kieszeni może oznaczać pewne problemy. Jak to możliwe?

Jazda bez prawa jazdy może oznaczać problemy: Dlaczego?

Jak donosi Rzeczpospolita, są rozbieżności w informacjach z Centralnej Ewidencji Kierowców i lokalnych bazach dla poszczególnych kierowców:

"A konsekwencje takich rozbieżności mogą być duże. Pierwsze dla kierowców. Zatrzymani bez dokumentu po sprawdzeniu przez policję w CEK błędnych danych mogą mieć odholowane auto na specjalny parking".

Grzegorz Kubalski ze Związku Powiatów Polskich wylicza w rozmowie z Rzeczpospolitą, że od grudnia odnotowano już około 6 tysięcy takich niezgodności w bazach danych. Około 1/4 dotyczy informacji o zatrzymaniu dokumentu kierowcy, która jest w bazie centralnej, ale brakuje jej w lokalnej. Jest też problem z pełnością informacji:

"Chodzi o informację, z której wynika, że kierowcy zatrzymano prawo jazdy kategorii B (na samochód osobowy), a brakuje informacji o pozostałych kategoriach praw jazdy, jeśli kierowca takie posiada" - pisze Rzeczpospolita.

Dlatego policja wypełnia wnioski do operatora systemu o zmianę lub uzupełnienie informacji. Co ciekawe, do uporządkowania baz lokalnych zobowiązano wydziały komunikacji. To może jednak okazać się trudne w obliczu innych pilnych obowiązków, którymi muszą zająć się takie wydziały, na przykład pzyjmowaniem zgłoszeń od kierowców o sprzedaży lub zakupie używanego samochodu, a termin na takie zgłoszenie został od 1 stycznia 2021 skrócony ze 180 do 30 dni, co może powodować kolejki.

Czy mógłbyś zostać policjantem w drogówce? Rozwiąż ten test i przekonaj się!

Pytanie 1 z 18
Gdy kogoś nie znam, oceniam go po jego wyglądzie
Posłuchaj o symptomach nadciśnienia. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Makabra na Śląsku. Zabił 13-latkę, bo była z nim w ciąży?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze