Jakie lektury będą na egzaminie ósmoklasisty 2022? PRZECIEKI już są dostępne w sieci?!

2022-05-24 6:59
Jakie lektury będą na egzaminie ósmoklasisty 2022? PRZECIEKI już są dostępne w sieci?!
Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Egzamin ósmoklasisty 2022 to jeden z najważniejszych testów przed jakim staną uczniowie szkół podstawowych. Od jego wyniku zależy czy dostaną się do upragnionej szkoły. Lista lektur obowiązkowych na egzamin ósmoklasisty 2022 jest ustalana przez ministra edukacji i nauki i ogłaszana przez MEiN. Znalazło się na niej 9 pozycji obowiązkowych. Która z nich znajdzie się w arkuszach egzaminacyjnych?

Co będzie na egzaminie ósmoklasisty 2022? Na to pytanie chcieliby poznać odpowiedź wszyscy uczniowie! Na liście lektur obowiązkowych znalazły się między innymi "Pan Tadeusz" i ''Dziady cz. II" Adama Mickiewicza, "Balladyna" Juliusza Słowackiego, czy "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego. Lektura, która najczęściej wspominana jest w kontekście tegorocznego egzaminu to "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. Czy te przewidywania się sprawdzą? Tego dowiemy się już o godzinie 9.00 we wtorek 24 maja. Uczniowie będą mieli 120 minut na rozwiązanie zadań i stworzenie pracy pisemnej. Od tego roku szkolnego ósmoklasiści mieli zdawać także egzamin z kolejnego, wybranego przez siebie przedmiotu. Z powodu pandemii zrezygnowano jednak z pomysłu, ale kolejne roczniki już przygotowują się do dodatkowego egzaminu.

Pirat z BMW gnał na złamanie karku. Policjanci byli bezlitośni

Jakie lektury będą na egzaminie ósmoklasisty 2022? PRZECIEKI

W internecie przed egzaminem pojawiają się liczne informacje o przeciekach. Czasem się sprawdzają, jednak zazwyczaj sieją jedynie zamęt w głowach uczniów. Czy warto ich szukać? Nie! Nawet jeśli poznamy temat pracy w ostatniej chwili, to nie będziemy mieli czasu, by się odpowiednio przygotować. Warto zatem postawić na własną wiedzę i wyspać się przed egzaminem, zamiast przeszukiwać sieć w poszukiwaniu wskazówek.

Egzamin ósmoklasisty - lektury obowiązkowe LISTA

Jakie książki znalazły się na liście lektur obowiązkowych na egzamin ósmoklasisty 2022 z polskiego? Poniżej możecie znaleźć pełną listę.

  • Charles Dickens, „Opowieść wigilijna”
  • Aleksander Fredro, „Zemsta”
  • Aleksander Kamiński, „Kamienie na szaniec”
  • Adam Mickiewicz, "Reduta Ordona", "Śmierć Pułkownika", "Świtezianka", "Dziady" cz. II, "Pan Tadeusz" (całość)
  • Antoine de Saint-Exupéry, „Mały Książę”
  • Jan Kochanowski, wybór fraszek i trenów, w tym tren VII i VIII
  • Henryk Sienkiewicz, "Quo vadis", "Latarnik"
  • Juliusz Słowacki, „Balladyna”
  • wiersze wybranych poetów

QUIZ. Każdy ósmoklasista zna te lektury, a Ty? Powtórka przed egzaminem ósmoklasisty

Pytanie 1 z 10
Kto napisał "Opowieść wigilijną"?

Potrzebujesz szybkiej powtórki z lektur?

Słuchaj podcastów ze streszczeniami!

Listen to "Jan Kochanowski - Treny (jako cykl poetycki) - streszczenie lektury" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze