Mars

i

Autor: pixabay.com Mars

Intrygujące odkrycie na Marsie - jedna z hipotez mówi o śladach życia!

2022-01-19 11:23

Jednym z najważniejszych wyzwań współczesnej nauki jest poszukiwanie śladów życia na Marsie. Obiecujących danych na ten temat mogą dostarczyć wyniki analiz niedawnego odkrycia na Czerwonej Planecie. Więcej na ten temat w artykule.

Życie na Marsie - to zagadnienie które od lat badają naukowcy. Odkrycie chociażby śladów istnienia form biologicznych na Czerwonej Planecie stanowiłoby prawdziwy przełom. Zyskalibyśmy nie tylko informacje o przeszłości Marsa, ale też ważną wiedzę użyteczną przy - planowanej na wciąż jeszcze odległą przyszłość - kolonizacji. W styczniu 2022 NASA poinformowała o prowadzeniu analiz jednego z najbardziej intrygujących odkryć łazika Curiosity. Za jego pomocą zebrano próbki skał bogatych w rodzaj węgla, który na Ziemi jest związany z procesami biologicznymi. Badacze i badaczki z NASA podkreślają, że to nie koniec badań. Na razie nie wykluczają jednak najbardziej optymistycznej hipotezy.

Poradnik Zdrowie - przyprawy

Badacze mają trzy hipotezy

Badane próbki rozbudzają nadzieje na wielkie odkrycie, lecz specjaliści i specjalistki z NASA nie chcą ryzykować wyciągnięcia pochopnych wniosków. Dokonujemy na Marsie naprawdę obiecujących odkryć, ale potrzebujemy więcej dowodów, aby stwierdzić, że zidentyfikowaliśmy życie – powiedział Paul Mahaffy, były główny badacz laboratorium marsjańskiego NASA - Zastanawiamy się więc, co jeszcze, jeśli nie życie, mogło przyczynić się do powstania śladów węglowych.

Badacze mają trzy główne hipotezy. Dwie pierwsze oferują wyjaśnienia niebiologiczne. Jedna sugeruje, że sygnatura węgla mogła powstać na skutek interakcji światła ultrafioletowego z dwutlenkiem węgla w atmosferze Marsa, tworząc nowe cząsteczki zawierające węgiel, który osiadł na powierzchni. Inna teoria mówi, że węgiel mógł powstać w wyniku zdarzenia sprzed setek milionów lat, kiedy Układ Słoneczny przeszedł przez gigantyczny obłok molekularny bogaty w wykryty rodzaj węgla.

Najciekawsza jest jednak hipoteza biologiczna. Mówi ona o pradawnych bakteriach na powierzchni, które wytworzyły unikalną sygnaturę węglową uwalniając metan do atmosfery, gdzie światło ultrafioletowe przekształciło gaz w większe, bardziej złożone cząsteczki. Owe cząsteczki spadły na powierzchnię Marsa i zachowały się w skałach jako ślady odkryte teraz przez Curiosity.

Potrzeba więcej badań

Wszystkie trzy wyjaśnienia pasują do danych – powiedział Christopher House, który kierował badaniami próbek - Po prostu potrzebujemy więcej danych, aby je potwierdzić lub wykluczyć.

Źródło: nasa.gov