Burza

i

Autor: pixabay.com Burza

IMGW ostrzega: intensywne opady deszczu i burze na Dolnym Śląsku, Wielkopolsce i Kujawach

2021-08-07 20:27

W nocy z soboty na niedzielę płytki ośrodek niżowy przyniesie nad rejon Dolnego Śląska, Wielkopolski oraz Kujaw intensywne opady deszczu, możliwe są też burze - powiedział PAP synoptyk IMGW Michał Ogrodnik. Na pozostałym obszarze kraju pogoda łagodniejsza.

Ostrzeżenie pogodowe dla Wielkopolski, Dolnego Śląska i Kujaw

Synoptyk IMGW poinformował PAP, że "w nocy z soboty na niedzielę nad Polskę z południowego zachodu, dokładnie nad rejon Dolnego Śląska nasuwać się zacznie płytki ośrodek niżowy, który w nocy i nad ranem z Dolnego Śląska będzie się przesuwał w kierunku Wielkopolski, Kujaw, a jutro rano i w pierwszej części dnia nad zachodnią część województwa warmińsko-mazurskiego".

"Ten ośrodek przyniesie ze sobą intensywne opady deszczu, możliwe też są burze" - wyjaśnił. "Prognozowana suma opadów na godziny nocne to jest do 40 mm lokalnie na krańcach zachodnich Dolnego Śląska, do 30-35 mm na pozostałym obszarze Dolnego Śląska, Wielkopolski oraz Kujawy" - podał synoptyk IMGW.

Poinformował, że w związku z tym zostały wydane ostrzeżenia meteorologiczne, które obowiązują na terenie woj. dolnośląskiego, części woj. lubuskiego, wielkopolskiego, Kujaw. "Ostrzegają o silnym deszczu z burzami. Dla Kujaw jest to ostrzeżenie tylko i wyłącznie o intensywnym deszczu" - doprecyzował.

Tak dopingowali Marie Andrejczyk

Możliwe silne porywy wiatru

Ogrodnik podkreślił, że w trakcie burz "możliwe są silniejsze porywy wiatru - do 75 km/h". "Na pozostałym obszarze kraju pogoda będzie łagodniejsza. Najładniej będzie na wschodzie i południowym wschodzie, ponieważ noc w tym rejonie będzie pogodna, miejscami bezchmurna. Nie spodziewamy się też opadów" - powiedział.

Dodał, że w innych częściach kraju miejscami będzie pochmurno, mogą występować opady deszczu, ale będą zdecydowanie słabsze od tego, co prognozuje się m.in. w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku.

Mgła nad ranem

Nad ranem na północnym-wschodzie utworzy się "krótkotrwała mgła, która będzie ograniczać widzialność miejscami do 500 metrów". "Na termometrach w najchłodniejszym momencie nocy na Suwalszczyźnie tylko 11 st. C., w centrum i na zachodzie temperatura minimalna od 15 do 16 st. C. Najcieplejsza noc nad morzem ok. oraz na Dolnym Śląsku, gdzie termometry pokażą 17 st. C" - przekazał synoptyk.

Pogoda na niedzielę, 8.08

W niedzielę rano "najintensywniej będzie padało na Kujawach, w północnej części woj. Wielkopolskiego oraz na Warmii, być może również na Mazurach". "Strefa opadów będzie stopniowo odsuwać się na północ, więc w godzinach popołudniowych w tej części kraju raczej opadów nie przewidujemy. Być może pod granicą z Obwodem Kaliningradzkim jeszcze ten deszcz będzie padał" - zaznaczył synoptyk IMGW.

"Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane, miejscami tylko duże. Deszczu będzie zdecydowanie mniej, natomiast najładniejszy początek dnia to w dalszym ciągu południowy wschód i wschód kraju, bo tu może być pogodnie" - mówił Ogrodnik.

Przekazał, że "w ciągu dnia strefa opadów odsunie się na północ, więc tego intensywnego deszczu nie będzie". "Nie jest wykluczone, że na północy oraz południowym wschodzie w trakcie dnia zaczną rozwijać się lokalne burze, z izolowanych komórek, więc raczej niełączące się w bardziej zorganizowane struktury".

Zaznaczył, że "miejscami na północy oraz południowym wschodzie one mogą przynieść intensywne opady deszczu, punktowo do 15-20 mm".

Źródło: PAP