Dzięki nowym przepisom ma być większy porządek. Hulajnogi elektryczne będzie trzeba zostawiać w specjalnych miejscach

i

Autor: Pixabay.com Dzięki nowym przepisom ma być większy porządek. Hulajnogi elektryczne będzie trzeba zostawiać w specjalnych miejscach

Hulajnoga elektryczna. Będą mandaty za używanie telefonu, jazdę we dwoje i pod wpływem

2021-02-25 14:16

Sezon na hulajnogi elektryczne coraz bliżej. Miłośników pojazdów tego rodzaju czeka wiele zmian, które mają poprawić bezpieczeństwo. O wprowadzeniu odpowiednich przepisów mówiło się od lat, ale dopiero teraz rządzący zabrali się za to na poważnie. Odpowiednie regulacje mają wejść w życie już wiosną. Co się zmieni i za co będzie groził mandat?

Hulajnoga elektryczna ma wreszcie mieć dokładną definicję. Jak pisze “Rzeczpospolita”, “ma to być pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe”. To oznacza, że zabronione będzie zabieranie “pasażerów”. 

Hulajnoga elektryczna - gdzie można jeździć?

Podczas jazdy hulajnogą elektryczną będziemy mogli poruszać się po drodze dla rowerów lub korzystać z pasa ruchu dla rowerów (z maksymalną prędkością 20 km/h). Poza tym będzie można korzystać z jezdni, po której ruch jest dozwolony z prędkością do 30 km/h.

A co z poruszaniem się hulajnogą elektryczną po chodniku lub drodze dla pieszych? Można to robić w wyjątkowych przypadkach, ale pod warunkiem jazdy z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachowaniu szczególnej ostrożności, ustępowaniu pierwszeństwa pieszym i nieutrudnianiu im przemieszczania się. 

Hulajnoga elektryczna - kto może jeździć?

Dzieci do 10. roku życia będą mogły poruszać się hulajnogą elektryczną tylko w strefie zamieszkania i pod opieką osoby pełnoletniej. Młodzież w wieku od 10 do 18 lat musi posiadać te same uprawnienia, co do kierowania rowerem (karta rowerowa lub prawo jazdy kat. AM, A 1, B1 lub T). Osoby pełnoletnie nie muszą mieć przy sobie tych dokumentów. 

Hulajnoga elektryczna - nowe przepisy 2021

Ma się skończyć pozostawianie hulajnóg gdziekolwiek. E-hulajnogi mają trafić na specjalnie wydzielone miejsca na chodnikach. Jeżeli pozostawimy je gdzie indziej, to będzie groził nam mandat w wysokości 100 zł. Tyle samo grozi za przewożenie pasażera (także zwierzaka) lub transport przedmiotów. Za korzystanie z telefonu (nie tylko za rozmowy, ale też np. pisanie) w czasie jazdy zapłacimy 200 zł kary. Najwyższe kary - od 300 do 500 zł - przewidziano za jazdę po spożyciu alkoholu. 

Sonda
Czy brawura to najgorsza rzecz za kierownicą?
Raport z Anteny 25.02