Ukraińscy żołnierze ewakuowani z zakładów Azowstal

i

Autor: EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE Ukraińscy żołnierze ewakuowani z zakładów Azowstal

Historyczna wymiana ukraińskich jeńców. Do domu wracają obrońcy Azowstalu

2022-06-29 18:09

Historyczna wymiana ukraińskich jeńców. Do domu wraca 144 żołnierzy - wśród nich są obrońcy Azowstalu. Jak poinformowano, większość z jeńców ma poważne obrażenia. Dowiesz się więcej z dalszej części artykułu.

- 144 ukraińskich jeńców wojennych wróciło do domu w wyniku wymiany jeńców z Rosją. W tym 95 obrońców Azowstalu, 43 z nich należy do Pułku Azow. Większość z nich jest ranna - informuje dziennikarz Illia Ponomarenko.

Czytaj także: Kłęby czarnego dymu nad Rosją. Gigantyczny pożar w magazynie [WIDEO]

Mariupol nad Morzem Azowskim został zablokowany przez siły rosyjskie 1 marca. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał 16 maja, że obrońcy ostatniego punktu ukraińskiego oporu w mieście, kombinatu Azowstal, którzy przez ponad 80 dni powstrzymywali rosyjskie wojska, "wypełnili swoje zadanie" i "naczelne dowództwo poleciło dowódcom oddziałów w Azowstalu ratować życie personelu".

Później informowano o stopniowej ewakuacji ukraińskich żołnierzy. Już wcześniej w zorganizowanych konwojach humanitarnych zakład opuścili chroniący się tam cywile. Strona rosyjska poinformowała 20 kwietnia o poddaniu się ostatnich ukraińskich obrońców i przejęciu kontroli nad całym kombinatem.

Władze Ukrainy wielokrotnie zapowiadały, że wszyscy przebywający w rosyjskiej niewoli żołnierze Azowstalu zostaną zwolnieni w drodze wymiany jeńców.

Andrzej Kruczyński były oficer Jednostki Wojskowej GROM o Turcji: "To była gierka" [Express Biedrzyckiej]

QUIZ. Dziwne słowa w języku polskim. Wielu na pewno nie znasz!

Pytanie 1 z 15
Ladaco to inaczej:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE