Mumia małego mamuta z Kanady

i

Autor: internet / Twitter @WaterSHEDLab

Górnicy szukali złota, znaleźli mumię małego mamuta!

2022-06-29 15:21

Chyba każdy słyszał o gorączce złota nad rzeką Klondike. W tym regionie nadal są prowadzone poszukiwania złota, choć już nie na taką skalę. Jednak poszukiwacze złota odkryli ostatnio na tym terenie coś znacznie cenniejszego od złota, jest nim mumia małego mamuta włochatego zachowana w idealnym stanie! Więcej na temat tego cennego znaleziska przeczytacie w artykule.

Górnicy zamiast złota znaleźli mamuta!

Niewątpliwie ostatnie odkrycie w Trʼondëk Hwëchʼin Traditional Territory jest niesamowite, wyjątkowo dobrze zachowane szczątki młodego mamuta to niezwykle cenne znalezisko. Górnicy poszukujący złota w kanadyjskim Jukonie natknęli się na prawdziwy skarb, ale nie taki, jakiego się tam spodziewali – zamiast złota znaleźli mamuta. Mumię małego mamuta nazwano Nun cho ga co w języku han oznacza „duże dziecko zwierząt”. Na podstawie wstępnych badań udało się ustalić, że mumia ma co najmniej 30 000 lat.

Odkryty w wiecznej zmarzlinie młody mamut to „najbardziej kompletny zmumifikowany mamut znaleziony w Ameryce Północnej”. Do tej pory takie doskonale zachowane egzemplarze tych zwierząt znajdowano już wcześniej na Syberii, jest to pierwszy przypadek w Ameryce Północnej. Doskonały stan mumii wywołał sporo ekscytacji w kręgach naukowych.

Paleontolodzy oszacowali, że w chwili śmierci młoda samica mamuta włochatego z Kanady miała niewiele ponad miesiąc i mierzyła 140 cm. Profesor Dan Shugar z University of Calgary, członek zespołu, który wykopał mamuta włochatego, podkreślił, że Nun cho Ga zachowała się w doskonałym stanie, a w jelitach został jej ostatni posiłek – trawa.